BUZAĞILARDA KIŞ BESLEMESİ

Geri Dön
BUZAĞILARDA KIŞ BESLEMESİ

Kışın Buzağı Beslemesi, Ek Dikkat Gerektirir

Kış hem insan hem de hayvanlar için hoş olmayan bir mevsim olabilir, ancak genç süt buzağıları soğuk havaların getirdiği ekstra yüklere karşı özellikle hassastır. Ohio State Üniversitesi Profesörü ve Süt Uzmanı Maurice L. Eastridge, buzağıların yetişkin hayvanlara kıyasla daha fazla dış vücut yüzey alanına sahip oldukları için, vücut sıcaklıklarını düzenlemek için orantısal olarak daha fazla enerji harcaması gerektiğini söyledi.

Sonuç olarak, buzağılar soğuk koşullarda daha yavaş büyüyebilir, kilo verebilir, daha sık hastalanabilir ve hatta soğuk stresi nedeniyle ölebilirler. Eastridge, kış aylarında Süt Sığırları ve Düveleri Yönetme önerileri arasında, kış mevsimine yönelen buzağıların beslenme uyumlarını artırmak için aşağıdaki olası stratejileri önerdi:

 

-Süt ikame yemi ile besleniyorsa, en az % 20 yağ içermelidir.

-Sıvının süt ikame maddesinin katı içeriği % 12.5ten % 16ya yükseltilebilir (galon başına 17 ila 22 oz. toz).

-Aynı besleme miktarını korurken, günlük beslemeleri 2-3 katına çıkarın.

-Besleme başına daha fazla süt ile besleyin, örneğin günde iki kez 2-3 litre artırın.

Küçük cins buzağıların günde en az 1.3 lb kuru madde (DM) ve 0.3 lb. yağ tüketmesi için bu stratejilerin bir kombinasyonunu kullanın. Büyük cins buzağılar günde 2.0 lb. ve 0.5 lb. yağ tüketmelidir. (Süt ikame tozu yaklaşık % 95 DMdir; tam yağlı süt % 13 DMdir).

Eastridge, “Bu stratejiler, aynı zamanda yüksek kalitede buzağı başlangıç yemi ve bol miktarda temiz su verilirken kullanılmalı” dedi. Su, kış aylarında donma veya buzağı yetiştiricilerinin yeterli miktarda suyu vermemesi nedeniyle beslenmeyi sınırlandırabilir.

Eastridge, beslenmeyi artırmaya ek olarak, buzağıların ısı kaybını veya hipotermiyi önlemek için ek desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu önlemler arasında; şiddetli rüzgar kaynaklı hava akımlarından kulübelerin izole edilmesi, genç buzağıların derin, kuru, organik yataklarla (tercihen saman) yataklanması ve her hayvanda temiz, kuru buzağı ceketlerinin kullanılmasını tavsiye etti.

Kaynak: Maureen Hanson

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için