HasTavuk Yatırım Atağında

Geri Dön
HasTavuk Yatırım Atağında

HasTavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer:

2020 ve 2021 yılı yatırımlarımız 287 milyon TL’dir


Yıllık 167 milyon adet kuluçkalık yumurta basımı yapabilecek kapasiteye sahip olan Avrupa’nın en büyük kuluçkahanesini işletmeye alan HasTavuk, basın toplantısıyla kuluçkahaneyi tanıttı.

HasTavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, damızlık ve beyaz et olmak üzere iki faaliyet kolunda üretim gerçekleştirdiklerinin bilgisini vererek “Damızlık ürünlerimiz; etlik-damızlık yumurta, etlik-damızlık civciv ve yarkadır. Beyaz et faaliyetlerimizde ise; bütün tavuk, tavuğun bölümleri, şarküteri ürünleri, pratik yemekler olmak üzere ürünlerimiz mevcuttur. Şu an Türkiye’de 3 idari noktada, 5 kuluçkahane, 3 yem fabrikası, 1 beyaz et üretim tesisi, 1 ileri işlem tesisi, damızlık ve yarka tesislerimiz ile 50’ye yakın noktada, 2100 çalışanımızla tavukçuluk sektörüne hizmet etmekteyiz” dedi. 

2021 sonunda ilave 1.000 kişiye daha istihdam sağlanacak

Sürekli büyüyen, büyürken teknolojik gelişmeleri de takip ederek ilerlediklerinin altını çizen Sezer, 2020 ve 2021 yılı yatırımlarının 287 milyon TL olduğunu ifade etti. Bursa-Eskişehir ve Afyon’da ilave damızlık ve yarka tesis yatırımları, Balıkesir’de büyükbaş yem, lisanslı depo ve kuluçka yatırımları gerçekleştirdiklerini, bu 4 şehirde ki yatırımlarla 2021 sonunda ilave 1.000 kişi istihdam sağlayacaklarını söyledi. 

Müjdat Sezer, Balıkesir Kuluçka Yatırımıyla ilgili konuşmasında; “Beyaz et üretiminde hem kendimizin hem de sektörün ihtiyacını karşılamak, kapasitemizi arttırarak yurtiçi ve yurtdışı pazarda daha etkin olup, ekonomiye ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Mart 2020’de başladığımız Balıkesir Kuluçka yatırımımızı tamamladık. Burası 20.000 m2 açık arazi üzerinde 8.000 m2 kapalı alanı olan bir tesis. Teknolojik donanıma sahip tesiste kurulmuş, gelişim ve çıkım makinalarıyla yıllık 167 milyon adet kuluçkalık yumurta basımı yaparak kapasitemizi ikiye katlayacağız” dedi. 

Sezer; “HasTavuk’ta hiçbir şey tesadüf değildir. Yapılan her yatırımın, üretilen her ürünün arkasında yıllara dayanan Arge ve fizibilite çalışmaları yer almaktadır. Hayvan yetiştirmeden, civciv üretimine, cinsiyet ayrımından,  yeni doğan civcivlerin sevkiyat araçlarına kadar kullanılan makine-ekipman-teknolojinin her biri özel dizayn edilmiş, özel üretilmiştir.

Biz işletme verimliliğini arttıracak yatırımlar yapan, vizyonlarını hayata geçiren, üreterek - ürettirerek büyüme yaklaşımını benimseyen, ülkesi ve halkı için üretmeyi amaç edinen bir firma olduk hep. 

Sevdiğim güzel bir söz var. “Başarı, Ben’le Değil, Biz’le Olur; Çünkü Başarı Birçok Aklın ve Elin Ürünüdür.” Bana göre HasTavuk uzun yıllar çok yol kat etmiş başarılı bir şirkettir. 

Bu başarının ardında birbirini tamamlayan, başarı için canla başla çalışan, kaliteli, yetkin ve sorumluluklarını bilen güzel insanlar var.

HasTavuk’un bugün geldiği nokta, bu güzel insanların başarısıdır. Bu yüzden başarı yolculuğumuzda kader ortaklığı yaptığımız çalışanlarımıza, üreticilerimize ve tüm halkımıza teşekkür ederiz. 

Açılışımızın Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümüne denk gelmesi de ayrı bir gurur ve onur bizim için. Milli birlik ve beraberlik içinde, zaferlerle dolu başarılar bu ulusun hakkıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Civciv Faaliyetlerinden Sorumlu Genel Müdür Müfit Yavuz, HasTavuk hakkında  dergimize yaptığı açıklamada “HasTavuk’ta hiç bir şey tesadüf değildir” diye sözlerine başlayarak;  “Bugün Avrupa ile dünya ile rekabet edebilen üretimiyle, kalitesiyle, kadrosuyla genç dinamik yeni bir tesisi daha sektöre kazandırabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.  

Çok yakın bir geçmişte Japonya’ya ihracat yapan bir firmayız. Yakın zamanda Çin, Ortadoğu ve Avrupa’ya da Türk ürünlerini ihraç edeceğiz. 

2003 yılında kanatlı sektörümüzün  bu güzide firmasında çalışmaya başladım. İki değerli insanın kurup geliştirdiği firmada bayrakları devir aldık. Genç kadromuzla bu tesisleri kurabildeysek ne mutlu bize. HasTavuk bir okuldur diyebilirim, bu işletmeler çok kıymetli, kendi içinde dinamikleri var, herkes çalıştığı işletmenin değerinin farkında. 1915’de küllerinden yeni bir ülke yaratan atalarımız gibi, 1972 yılında kurulan HasTavuk, bir hayal ile başlayarak bugün 2000 kişiye istihdam sağlayarak etrafındakilerle birlikte 10 bin kişiye katma değer sağlıyor. 

Bugün yumurtacı damızlıkta Türkiyenin 60-70 pazarına sahip. 2013 yılında yaptığı kesimhanesi ile dünyanın en iyi 3. kesimhanesine sahip, şu anda Avrupa’da da en yüksek kuluçkahane kapasitesine sahip. Günlük 450 ton et et üretimimiz var. Günlük 200-225 bin kesim 160 milyon broiler yumurta üretimi, 60 milyon da yumurta civciv üretimi var. %30-35 ihracat hacmine sahip. 50 milyon dolar ihracatı var geçmişte, hedefimiz ise 100 milyon dolar. İyi bir tecrübeli ekibimiz var bu hedefi yakalayacağız. Ekipte usta çırak ilşkimiz çok iyi yürüyor, eğitimler iyi gidiyor, aidiyat ve sevgi bağları artıyor şirkette. Hastavuk’un temel başarısı da buradan geliyor. Tüm çalışanlarımız, yönetim kurulundan başlayarak ne emekle ne özveriyle buralara geldiğini biliyorlar

Damızlık broiler 1 milyonun üzerinden, yumurtacı olarak 650-700 bin yumurtacı damızlık kapasitemiz var. Beyaz, kahve ve krem olarak 3 ayrı kategoride yumurta civcivi üretiyoruz.

Yem sektörüne de hizmet veriyoruz. 6 milyon yarka üretimimiz ve yarka ihracatı da yapıyoruz. Ortadoğu ve Türk ülkelerine yaptığımız yarka ihracatının lojistiği zor bir durum ama yıllarını bu şirkette geçiren değerli elemanlarımız ile tüm sorunlara çözüm buluyoruz.

İhracatta lojistik sıkıntılı bir durum, geçtiğimiz yıl çok zor günler yaşadık. Pandemi nedeniyle uçaklar kalkmadı, sınırlar kapatıldı, bir anlamda da büyük bir tecrübe yaşadık diyebilirim. Bu sıkıntılı günler arasında yeni kuluçkahanemizi kurduk. Gerçekten onur duyuyorum”.

Kuluçka Koordinatörü Vet. Hek. Özgün Yılmaz, Balıkesir kuluçkanesi hakkında şu bilgileri verdi: “Balıkesir kuluçhanemize 2020 Mart ayında inşaatına başladık ve 2021 Mart ayında tamamladık. Yıllık 167 milyon adet yumurta basabilme kapasitesine sahip. Yeni teknolojilere sahip bir kuluçkanedir. Bünyemizde 5 adet kuluçkahane bulunuyor. Kapasite açısından Avrupanın 3. Büyük kuluçkahanesi konumundadır”.

Beyaz Et Genel Müdürü Şahin Aydemir ise dergimize yaptığı açıklamada Hastavuk’un konumu hakkında şu bilgileri verdi:

“Uzun yıllar sektörde hizmet vermekte olan firmamız, 2000’li yıllardan sonra kendisine bir vizyon getirdi, dünya ile rekabet edebilen bir hale getirdik. Bünyemizde 3 ayrı Genel Müdürlük oluşturduk, yeni jenerasyonlar oluşturup uzmanlıkları çoğaltıyoruz. 

Deneyimlerimizi tecrubelerimizi devredebilmek anlamında eğitim, bilgi ve geçmiş hafızlarımızı aktarıyoruz. Eskiden yabancılardan eğitim alırdık, artık biz yabancılara eğitim verebilecek durumdayız. Dünyaya karşı ekonomik bir istiklal mücadelesi veriyoruz. Gençlerimize bu bilgi birikimlerimizi aktarıp, geleceğe hazırlıyoruz. Gıda Arge üssümüzü kuruyoruz. Turquality belgemizi alıyoruz. Genç nesillere görevleri devrederek yeni ufuklara koşuyoruz.

Beyaz et, yem, yem konsantreleri, damızlık yumurta, 1 günlük civciv ihracatları yapıyoruz. 27 ülkeye ihracat yapmaktayız, bunu bu yıl 35 ülkeye çıkartmayı hedefliyoruz. Türkiye’den ürün satılamayan yeni ülkelere girmek hedefimizdedir. Nasıl Japonya’ya girdiysek diğer ülkelere de girmek hedefindeyiz. 

Geçen yıl 60 milyon dolar bir ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl ki ihracat hedefimiz ise 100 milyon dolardır”.

Aydemir, ihracattaki sorunlar hakkında da şu bilgileri verdi: “İhracattaki lojistik sorunlarımızı 3 ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Bunlar; Siyasi sorunlar, Covid-19 ile ilgili pandemi sorunları ve teknik sorunlar boyutunda ele alabiliriz. Siyasi sorunlarda Türkiye ile siyasi olarak anlaşamayan bazı ülkeler, ihracatımızı engelleyeci bazı çalışmalar yapmaktalar. Bizde kalitemiz ile sağlam durup yeni pazarlar açabilme çabasındayız. Suudi Arabistan Türk mallarına boykot getirdi mesela, bizde başka ülkelere girmeye ve ülke sayımızı artırmaya çalışıyoruz.

Covid-19 pandemisi ile ilgili sorunlar, karantina kaynaklı olarak ihracatımızı  olumsuz etkiliyor ve azaltıyor. Tüm ekonomilerde azalmalar var haliyle. Olumlu tarafından da bakarsak Brezilya ve ABD’nin bizden daha fazla sorun yaşadıkları ortada. Teknik problemleri ise daha fazla çalışıp çözümler üreterek, hedeflerimizi gerçekleştireceğimizi düşünoruz.

Yumurtacı damızlık olarak dünyanın en büyük 6. firmasıyız, toplam Kuluçkahane kapasitemizle Avrupa’nın en büyük kuluçkahanesine sahibiz, beyaz et üretiminde ise kalitede dünyanın ilk ikisi içindeyiz. Uluslararası Tüketiler Birliği, tarafından yapılan araştırmalara göre sahadan en az müşteri şikayeti alan firmayız. Bu ilk firma içinde bazen biz, bazen de Hollandalı bir firma birinciliği alarak yer değiştiriyoruz”.

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için