Erkut Gören / KHVHD Yönetim Kurulu Başkanı: "Adı gibi, mezuniyet sonrası "Sürekli Eğitim", değişmeyen temamızdır".

Geri Dön
Erkut Gören / KHVHD Yönetim Kurulu Başkanı:

KHVHD kongrelerinin farklılığı ve özelliği nedir?

KHVHD 2023 yılında "KHVHD 17. Uluslararası Sürekli Eğitim Kongresi"ni ve KHVHD 2. Anadolum Sempozyumu´nu organize etmiştir.

KHVH Derneği kongrelerinin organizasyon şemasının temellerini FECAVA üyesi ülkelerin bize kıyasla daha eski yıllara dayanan kongrelerinden almaktadır. Özellikle BSAVA´nın günümüzde 60 yılı geçen deneyimlerinden oluşan kongre organizasyon şemasını örnek almaktadır.

Özelliği ise mezuniyet sonrası sürekli eğitim kongresini tam olarak yansıtabiliyor olmasıdır. Bir çok farklı ülkeden konusunda uzman konuşmacıların, farklı konu ve güncel yaklaşımlarını veteriner hekimlerimizle buluşturabilmekteyiz. Sempozyumlardan ayrı olarak tek ana konu yerine birden fazla ana konuyu kapsayan bir programa sahiptir.

Aslına bakılırsa ülkemizde bizim organizasyon şemasına denk bir organizasyon yok diyebiliriz.

BSAVE ve SEVC gibi kongreleri ayrı tutarsak Avrupa´da öncü organizasyonlardan biri olduğumuzu söyleyebilirim.

17. KHVHD Kongresi hakkında genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Kongremiz, ana başlıkların büyük bir bölümünü kapsayacak şekilde planlanmıştır. Büyük bir emekle oluşturulan konuşmacı havuzundan her iki tarafında zaman ve şartlarına uygun olanlardan hazırlanan bir konuşmacı kadrosu oluşturulmuştur.

Sponsorlarımıza gelirsek; artık bir marka değerine sahip kongremize verdikleri büyük destek için teşekkür etmek isterim. Kongreye destek verme ve dahil olma konusunda fuara katılma zihniyetiyle değil, organizasyona destek olma, veteriner hekimlerin mezuniyet sonrası eğitimine katkıda bulunma ve sektörü geliştirme düşüncesiyle hareket etmelerini çok önemsiyoruz. Verimlilik değerlerine farklı zeminlerde değerlendiren firmalarımızı da önümüzdeki yıllarda birlikte çalışabilme konusunda umutlu olduğumu da söylemek isterim. Kongremizin pazar yeri değil, sektörün gelişim alanı olarak görülmesini öneririm.

Temamız şeklen belirli; özünde ihtiyaca yönelik temel ve güncellenmiş bilgileri veteriner hekimlerle buluşturmaktır. Yani adı gibi mezuniyet sonrası "Sürekli Eğitim" değişmeyen temamızdır.

Geçen yıl Gaziantep´te başlatmış olduğunuz ve 2. si gerçekleşen Anadolum Sempozyumları hakkında bilgi verir misiniz?

Anadolum Sempozyumu ise KHVHD´nin Anadolu´ya hizmet ilkesidir. İlk yıl Gaziantep´te benzersiz bir yerel destek başlangıcı yapılmıştır. 

Her yıl Anadolu´nun farklı bir ilinde olmayı planlamıştık. Ancak bu yılın başında bölgede yaşanan büyük afet sonrası "Hayat Devam Ediyor" sloganı ile tekrar aynı bölgede olmak ve bölgedeki hekimlerimize destek olma arzusuyla KHVHD, 2. Anadolum Sempozyumu´nu da Gaziantep´te organize ettik. 2024 yılında ise en az Anadolu´nun 4 farklı ilini ve bölgesini kapsaycak şekilde KHVHD 3. Anadolum Sempozyumu´nu gerçekleştirmeyi planlamaktayız. 

İçerik tamamiyle bölgede yapılan görüşmeler sonucu, o bölgede mesleğini icra eden veteriner hekimlerin öneri ve istekleriyle belirlenmektedir.

2024 yılı 18. Kongreniz de neler planlıyorsunuz?

18. KHVHD Sürekli Eiğitim Kongresi´ne gelirsek, çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Hazırlıklarımızın çeşitli aşamalarında sektör paydaşlarına bilgilendirme yapılacaktır. Temal şemamız gelişmiş şekliyle ana unsurlarını korumaktadır.

Bizim için bu yılın anlamı biraz daha farklı olacak, KHVHD 25. kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Yani çeyrek asırlık bir dernek oluyoruz.  

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için