VİMAR A.Ş. Genel Müdürü Mehmet TÜRKER: SES GETİRECEK YENİ SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK

Geri Dön
VİMAR A.Ş. Genel Müdürü Mehmet TÜRKER: SES GETİRECEK YENİ SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK

1995 yılından itibaren hayvan sağlığı ve beslenmesi konularında inovatif ürünleriyle hizmet veren Vimar A.Ş., gelişmeye ve değişmeye devam ederek hem saha kadrosunda hem merkez kadrosunda yaptığı yenilikler ile 2024 yılına oldukça hazırlıklı bir şekilde giriyor.

Vimar A.Ş. yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, bu gelişmeleri ve yakın gelecekteki hedeflerini konuştuk.


Uluslararası firmalarda üst düzey yöneticilikler yaparak büyük bir deneyim kazanan ve Türkiye’de ofis açan bazı uluslararası firmaların ilk kuruluşlarını gerçekleştirmiş olan Mehmet Türker, en son Dubai’de görev aldığı firmadan emekli olarak Türkiye’ye döner dönmez Vimar A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü teklifi ile yeni görevine başladı. 

Mehmet Türker ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, profesyonel iş hayatındaki deneyimleri ve Vimar bünyesinde neler hedeflediğini konuştuk. Türker bu konuda şu açıklamayı yapıyor: “Heyecan duymayacağım bir işte çalışmak istemiyordum. Ancak, bunca yılın birikimini kullanabileceğim, değer katabileceğim bir fırsat olursa, onu değerlendirmek istiyordum. Vimar’da bunu gördüm ve bana bu fırsat verildi. Yapılacak güzel şeyler, değerlendirilebilecek güzel fırsatlar var burada.”    

1 Mart 2023 de Vimar A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak atanan Mehmet Türker kimdir, bugüne kadar neler yapmıştır ve şimdiki görevinde neleri hedeflemektedir sorularını yönelterek başladığımız röportajda Türker’in hikayesini de öğreniyoruz aslında….

Mehmet Türker kimdir, hangi görevleri üstlenmiştir?  

Mehmet Türker, 1989 yılında istanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun  olduktan sonra, yaklaşık 6 yıl kadar İngiltere’de yaşıyor ve kendi alanı ile pek ilgilenmiyor. Türkiye’ye dönüşünde önce İstanbul Üniversitesi’nde asistan olarak çalışmaya başlıyor ancak 6-7 ay kadar süren devlet memurluğunun kendisine uygun olmadığını ve üniversite bünyesinde ideallerine ulaşamayacağını anlayarak oradan ayrılıp özel sektöre giriş yapıyor. 

1995 yılında, Kemin firması Türkiye’de ofis açıyor ve ilk kuruluş çalışmalarını Mehmet Türker gerçekleştiriyor. Kuruluş çalışmalarını tamamladıktan sonra Upjohn firmasına geçiş yapıyor. Upjohn’unda Türkiye’de kuruluş çalışmalarını yürüttükten sonra firma Pfizer’e satılıyor. 

Pfizer bünyesinde 3 yıl kadar Yakındoğu bölgesinden sorumlu olarak hizmet veriyor. Daha sonra Schering Plough’a geçerek bu firmanın da Türkiye ofisi kuruluş çalışmalarını gerçekleştiriyor. Schering Plug ile Intervet birleşmesi gerçekleştiğinde Mehmet Türker, Boehringer Ingelheim firmasına geçerek Hayvan Sağlığı’nın kuruluşunu gerçekleştiriyor (2009-2010).

2016 yılında Boehringer Ingelheim bünyesinde Dubai’de İş Mükemmelliyeti Departmanını yönetiyor. 2023 yılına kadar süren bu süreçte, büyük bir sorumluluk alanı içerisinde, doğuda Hindistan, güneyde Güney Afrika kuzeyde Türkiye gibi geniş bir alana kadar uzanan bölge içerisinde “İş Geliştirme - İş Mükemmelliyeti” yöneticiliği yapıyor. 2023 yılı başında emekli olarak ayrılıyor.   

Vimar A.Ş.’ye geçiş

2023’ün ilk aylarında emekli olarak Türkiye’ye dönüyor. Burada Vimar’ın kurucusu Mustafa Baysan ile yolları kesişiyor ve Vimar Genel Müdürü olarak atanıyor. Mehmet Türker bu kararını şöyle açıklıyor “Aslında Türkiye’ye döndüğümde açık söylemem gerekirse çalışmayı düşünmüyordum. Heyecan duymayacağım bir işte çalışmak istemiyordum. Ancak, bunca yılın birikimini kullanabileceğim, değer katabileceğim bir fırsat olursa onu değerlendirmek istiyordum. Vimar’da bunu gördüm ve bana bu fırsat verildi. Yapacak güzel şeyler, değerlendirilebilecek güzel fırsatlar var burada.”    

Hedefi: Vimar’ı hak ettiği yere; liderliğe taşımak 

Mehmet Türker, öncelikle firmanın kadrosunda hem merkezde yeniden yapılandırma hem de saha kadrosunda değişiklikler yapıyor. Hedefi, sektörde oldukça iyi bilinen Vimar’ı, yem katkı sektöründe listenin başına taşımak. Bu alanda uluslararası firmalardan hiç bir eksiğimiz yok diyerek ürün çeşitliliği, KnowHow, ürün kalitesi olarak doğru stratejilerle iyi bir kadroyla lider firma olma yolcuğunun başladığını belirtiyor. “Ben, Vimar’ın daha çok yem katkı alanındaki başarılarını biliyordum, buraya başladığımda kanatlı ilaçlarında da oldukça iyi bir yerde olduğunu gördüm. İlaç tarafı da benim takip edemediğim süreç içerisinde oldukça gelişme göstermiş. Marka bilinirliliği oldukça iyi olan Vimar’ı hak ettiği konuma yerleştirerek lider firma konumuna yükseltmek tüm çabamız” diyor. Hem merkezde hem de sahada gerçekleştirilen kadro ve yeniden yapılandırma ile bu heyecan içerisinde 2024 yılını yeniden bir başlangıç olarak görüyoruz.” şeklinde açıklıyor.

2024: Yeni bir başlangıç

2024 yılını “Yeni bir başlangıç” olarak ifade eden Mehmet Türker, Vimar’ı liderliğe yükseltecek yol hedeflerini ise şu şekilde sıralıyor: “Öncelikle kadromuzda gerçekleştirdiğimiz yenilikler ile hepimiz çok heyecanlıyız. Vimar’ın çok iyi bilinen marka değerine hem yurt içinde hem yurt dışından katacağımız distribütörlükler olacak. Vimar’a olan güven ve ürün kalitemiz oldukça yüksek zaten. Lokal veya dünyada çok iyi bilinen uluslararası firmalar ile görüşmelerimiz sürüyor bunları değerlendirerek geçmişte olduğu gibi temsilciliklerimizle daha da güçleneceğiz. 

Bir diğer alan ise ihracat tarafımız. Vimar’ın uzun zamandır ihracat yaptığı ülkeler var zaten, bu ülkelerde Pazar payımızı nasıl daha da arttırabiliriz ve bu alana nasıl yeni ülkeler katabiliriz konularında çalışmalar yapıyoruz. Vimar, önemli uluslararası kalite belgelerine sahip bir firma. Bu kalitesi ile tüm global firmalarla yarışabilecek durumda. Global standartlarda üretim yaptığımızı sektör paydaşlarımıza iyi anlatarak, hak ettiğimiz yere gelmemiz gerekiyor. Bu nedenle kaliteden ödün vermeden rekabet ederek, fiyat rekabeti değil üründen alınan fayda rekabetine girerek, uzun vadeli ve kalıcı olmamız gerekiyor. 

Bir ürünü ucuza satıp, kullanıcıların aslında ne kadar pahalıya mal olduğunu sonradan anlaması ile kalıcı olamazsınız. Önemli olan verimliliktir. Ürünü oluştururken kullandığınız hammaddenin önemi kadar yardımcı maddelerin de kullanımı önemlidir. Aynı sınıfta ürünler üretmek için çok ucuz yardımcı maddeler de kullanarak son ürünü daha düşük maliyetle üreterek ucuza satmak mümkün olsa da verimlilikte bunun aynı olmadığı süreç içerisinde anlaşılacaktır. Bu nedenle fiyat açısından rekabet etmek istemiyoruz, biz ürünlerden beklenen fayda ve verimlikten yanayız. Kullanıcılarımız tarafından alınan geri bildirimler bu konuda oldukça iyi bir yerdedir. Bu noktada biz, daha iyi nasıl olabiliriz ve liderliğe yükselebilir ve hak ettiğimiz yere gelebiliriz amacı doğrusunda ilerliyoruz.” diyerek yol haritasını açıklıyor. 


Vimar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Göksu Baysan: 

“Maksimum katkı sağlamaya çalışıyoruz”  

Vimar’ın yeni yöneticilerinden biri de Göksu Baysan. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra, bir süre aile şirketlerinden biri olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nda görev alıyor. 18 ay kadar çalıştıktan sonra profesyonel iş hayatına kurumsal bir deneyim katmak amacı ile bir bankada devam ediyor. Bankada market sektöründeki bazı perakende firmaların finansal ve hukuksal ilişkilerini yönetiyor. Baysan “Benim için oldukça verimli bir deneyim ve network oluşturdu” diye nitelendiriyor bu dönemini.

Kurumsal deneyim kazanımından sonra Vimar A.Ş.’de satın almadan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini yürütürken “Aslında her departmanı öğrenmeye çalışıyorum. 

Satın alma departmanını anlamaya ve öğrenmeye devam ediyorum. İşin içine girdikçe, mantığını anladıkça işin doğası gereği satın almanın, ürün kalitesi açısından ve de fiyatlandırma açısından birebir başında olup kontrol edilmesi gereken bir departman olduğunu anladım” diyor.  Baysan, satın alma konusunda şunları ilave ediyor “Gelişime oldukça açık bir bölüm. Sektöre global anlamda yeni üreticiler giriyor, dünyanın her yerinde organize edilen fuarların takip edilmesi gerekiyor. Bu anlamda hem araştırma hem de iletişim gerektiriyor. Bu nedenlerle de oldukça keyif aldığım ve her gün yeni bir şeyler öğrenebildiğim bir alandayım. Vimar, bugünlere belirli bir deneyim ve kurumsal kimlik ile geldi, bizlerde bu kültürün üzerine ne koyabilirize bakıyor ve maksimum katkı sağlamaya çalışıyoruz”.  


Vimar A.Ş. Satış Müdürü Bahattin Tutar:

1999’da Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni mezunu olan Bahattin Tutar’ın hayvancılık sektörü geçmişi aslında babasının etlik piliç yetiştiriciliği yaptığı çocukluğuna kadar uzanıyor. Sektörde bazı firmalarda deneyim kazanan Tutar, “Hep üretimin içinde olmayı sevdim” diyor. İş hayatında ‘biyogüvenlik’ ve ‘hijyen’ önem taşıyan konular olarak öne çıkıyor. 

Vimar’ın yeniden yapılanma süreci içerisinde Satış Müdürü olarak çalışmaya başlayan Bahattin Tutar görüşlerini şöyle anlatıyor: “Burada büyük bir birikim var. Biz içerik hazırlamıyoruz, aslında biz bir ürün hazırlıyoruz. Yanıldığımız taraf bu, algıyı doğru oluşturmamız gerekiyor. Ben bir ürünün satın alınmasına çok saygı duyuyorum. Hep bir ürünün hikayesini bulup bu hikayeyi sunmaya çalışmışımdır. Benim bir ürünüm var, fiyatı da bu diye hiçbir ürünü pazarlamam. Bir ürüne ‘mal’ diyerek bu ürünlerin, acımasızca satılması taraftarı değilim. O ürüne de haksızlık alana da, üretene de haksızlık. Yani bir ürün bu kadar kıymetsiz olamaz. Bütün derdimiz satmak değil, bence mesele bir ürün satın alınmalı, satın alınacak bir ürün oluşturmanın yollarını bulmalıyız. 

Ben bugün ekibime şunu diyorum, heyecanlıyım ve ben önce kendime meydan okuyorum. Vimar’a katkı sağlayacaksam böyle katkı sağlamak istiyorum. Önümde çok kıymetli bir insan var. Mehmet Türker bey ile çalışmak çok değerli.

Ekip olarak oldukça heyecanlıyız. Hepimiz emek veriyoruz. Biz de hak ettiğimizi almak için etik ve çoşku içinde bu yolda olacağız. Sürekli o yolun içinde olursak zaten hedefe doğru gidiyoruzdur. Bu hedeflerimiz doğrultusunda yeni bünyemiz ile farklı heyecanlara sahip olarak 2024 yılı içerisinde sunacağımız lansmanlar olacak, hem ürün bazında hem de konseptlerimiz içerisinde farklı şeyler sunacağız. Tek başına biz bir ürün satmıyoruz. Bu ürünlerin hepsinin başladığı bir nokta ve gideceği bir yol var. Bu hikayeleri doğru oluşturmak ve doğru yolda olmak gerekiyor. O yüzden de Vimar’ın bu yönde potansiyeli çok iyi.”


Vimar’ı farklı kılan detay:

Mehmet Türker: Besleme, koruma ve tedavi çözümleri sunma şansına sahibiz.”

Röportajımızın sonlarına doğru Vimar A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Türker’e Vimar’ı farklı kılan nedir diye soruyoruz. Türker, Vimar’ın önemli bir ayrıntısını da şöyle açıklıyor: “Yem katkı alanında bizim bir farklılığımız var, hem yem katkı üretirken hem de kanatlı ilaçları üretiyoruz. Vimar’ı diğerlerinden farklı kılan bir ayrıntı da budur. Bir kanatlı işletmesinin aşı haricinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz, daha da önemlisi çözümler sunabiliyoruz. Besleme, koruma ve tedavi çözümleri sunma şansına sahibiz.” diyor.              

2024 yılında “ses getirecek sürprizlerimiz olacak” müjdesi ile tamamlıyor Mehmet Türker sözlerini. Anlaşılan 2024 yılından itibaren Vimar ile ilgili sık sık haberler yapmaya devam edeceğiz ve sürprizleri şimdiden heyecanla merak etmeye başlıyoruz. 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için