NEMLİ BEZLER, SOMATİK HÜCRE SAYIMINIZI ETKİLEYEBİLİR

Geri Dön
NEMLİ BEZLER, SOMATİK HÜCRE SAYIMINIZI ETKİLEYEBİLİR

Çamaşırları, çamaşır makinanızda yıkadıktan sonra kurutma işlemini yapmak için düğmeye basmayı unuttuğunuz oldu mu? Eğer öyleyse, çok kötü bir kokuyla karşılaştığınızı da hatırlıyorsunuzdur. Bezlerin sabunlu su ile yıkanmasına rağmen bu kadar kötü kokmasının sebebi nedir? Bakteriler.

Time Magazine ye göre, bezler büyük bakteri tuzaklarıdır. Çünkü her kullanıldıklarında bakteri ve diğer mikroplar bezlerin yüzeyine geçer.

Kaliforniya Üniversitesi Kooperatif Kolu’nda süt danışmanı olan Daniela Bruno, son günlerde California Dairy Newsletter’la yaptığı röportajda  “Uygun olmayan bez veya havlu temizliği yönetimi, artan somatik hücre sayımlarına, klinik mastitis vakalarına, toplam bakteri sayımlarına, tedavi maliyetlerine ve süt üretiminin azalmasına yol açabilir” dedi.

“Sonuç olarak: nemli bez veya havlu kullanımı mastitise neden olan patojenleri, bir başka hayvana aktarabilir, süt kalitesini etkiler ve sütten elde edilen kar payını da tehlikeye atar.” dedi.

Havlular ve bezler, bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların çoğalması için mükemmel bir ortam sunar. Çünkü bakteriler genellikle nemli, sıcak, emici ve karanlık yerlerde üreme faaliyeti gösterirler.

Bruno, “Çamaşır yıkama hizmeti de alsanız, havluları çiftlik içinde kendiniz de yıkasanız memeleri silmek için mutlaka temiz, dezenfekte edilmiş ve kuru bez-havlu kullanın. Eğer çiftliğinizde yukarıda belirtilen problemleri yaşıyorsanız, kullandığınız havlu veya bezlerinizi laboratuvarda test ettirmenizi tavsiye ederim.” diyerek çiftlikte karşılaşılan ve gözden kaçırabileceğimiz detaylar hakkında bize bilgi veriyor.

Kaynak: Taylor Leach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için