VAN BAŞKALE DEPREMİ BASIN AÇIKLAMASI

Geri Dön
VAN BAŞKALE DEPREMİ BASIN AÇIKLAMASI

Merkez üssü İran olan 5,9 şiddetindeki depreminVanın Başkale ilçesi ve mahallelerinde şiddetli bir şekilde hissedildiğini belirten Bakan Pakdemirli Devletimiz tüm imkanlarıyla depremzedelerimizin yanında ve yapılması gereken her şey yapılıyor. Bizde Bakanlık olarak depremde hayvanları telef olan, ahırları yıkılan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarımızı başlattık diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın talimatları doğrultusundaDepremin etkili olduğu Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarınınsürdüğünü ifade eden Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105ahır ise ağır hasarlıdır. Tespitlerimizde 1.916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Zarar ziyan tespiti için görevlendirdiğimiz personellerimizin çalışmaları ise devam etmektedir. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6x4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir.

Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEMe bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 baş küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır


Kaynak: tarimorman.gov.tr

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için