Yuniko Genel Müdürü Metin Akman: Türk petfood üreticilerinin dünya piyasalarındaki rekabet gücünü artıracağız

Geri Dön
Yuniko Genel Müdürü Metin Akman: Türk petfood üreticilerinin dünya piyasalarındaki rekabet gücünü artıracağız

Yem endüstrisi için döngüsel proteinler üretmek amacı ile kendi alanında dünyanın ilk üç firmasından biri olan Symrise ortak girişimi ile kurulan Yuniko, geçtiğimiz aylarda yeni geliştirdikleri yumurta tozunun su ürünleri ve evcil hayvan mamalarında kullanım alanlarını anlatmak için İzmir Hyatt Regency Hotel’de bir lansman toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının açılışında Yuniko Genel Müdürü Metin Akman ve Symrise EMEA Genel Müdürü Tristan D´herouville “Yumurta Tozu Üretimi”, Symrise Global Ar-Ge Direktörü Ingmar Middelbos “Mükemmel Kedi-Köpek Maması İçin Yumurta Kırmalı” ve ünlü oyuncu Mehmet Auf "Toplumsal Değişim / Evcil Hayvan Perspektifi" başlıklarında birer sunum gerçekleştirdiler. 

Yumurtanın değerli bir protein kaynağı olması ve bunun yumurta tozu olarak su ürünleri yemlerinde ve evcil hayvan mamalarında kullanılabilirliği, katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. 

Alman devi Symrise ortak girişimi ile kurulan Yuniko Genel Müdürü Metin Akman ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, firmaları ve geliştirdikleri ürünlerin fayda ve kullanım alanlarını sorduk. Akman, şu bilgileri verdi:

“Yem güvenliği kültürü ile ilgili bilgileri yem zinciri boyunca iletmek ve talep etmek adına Afyon Emirdağ’da Türkiye’nin en modern ve verimli yumurta işleme tesisini kurduk. Bu tesiste insan tüketimine uygun olmayan atık hammaddeleri işleyerek yüksek kaliteli protein kaynaklarına ve diğer bileşenlere dönüştürüyoruz. Ticari amaçla üretilen her yumurtanın insan gıdasında kullanılabilir bir ürün olmasını amaçlıyoruz. Gıda sınıfı yumurta, tüm gıda standartlarını karşılamayabilir veya civciv oluşumu ile sonuçlanmayabilir. Bu yumurtalar, yem sınıfında değerlendirilip, işlenerek ekonomiye geri kazandırılabilir. 

Yuniko olarak kanatlı ve kanatlı ürünleri işleme sistemlerinden gelen atık yumurtaları (yumurtacı ve etlik piliç kuluçkahanelerinin döllenmemiş yumurtaları, yumurta kuluçkahanelerindeki erkek yumurtalar, kırık yumurtalar) yüksek kaliteli protein kaynaklarına ve diğer içerik maddelerine dönüştürerek, döngüsel ve pozitif bir gıda sistemine katkıda bulunuyor, israfı önlüyor ve hayvanların genel sağlığı için değerli, doğal içeriklerin kullanılmasını sağlıyoruz.

Türk petfood üreticilerinin dünya piyasalarındaki rekabet gücünü artıracağız.

Bu toplantımızda, yumurta tozuyla yapılan araştırmaları ve kedi köpek mamasında ve su ürünlerinde nasıl çalıştığını anlattığımız bir bilinçlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Türkiye´de petfood üretimi hızla artıyor, çeşitli markalar yurt dışına da ihracatlar yapıyorlar. Biz de verdiğimiz ham maddelerle Türk petfood üreticilerinin dünya piyasalarındaki rekabet gücünü artıracağız. Ekstra bir destek olacak çünkü çok yüksek kaliteli bir ham maddeye rahat ulaşabilecekler.  Emilimin çok olması ne kadar kaliteli bir ham madde kaynağı olduğunu gösteriyor. Amino asit, vitamin ve mineral profili de çok zengin. Böyle bir protein kaynağı yok. Altın gibi bir ürün. Bu yatırım önemli çünkü insan tüketimine uygun olmayan yumurtaların izlenebilirliği de sağlanabilecek. Bu ürün Türkiye´de bir ilk olacak. Aslında Dünya’da da sayısı azdır.

Toz yumurtanın ham madde olarak kullanımının fayda ve avantajları nelerdir?

Döngüsel ekonomi

Bir anlamda döngüsel ekonomi sağlıyoruz. Tedarik zincirinde ortaya çıkan insan tüketimine uygun olmayan yumurtaları işleyerek yüksek kaliteli protein kaynaklarına ve diğer bileşenlere dönüştürüyor, israfı önleyerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyoruz.

Sıfır Atık

Atık oluşumunun kaynağında engellenmesi vizyonuyla, üretim faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkan yumurta kabuklarını işliyor ve farklı sektörlerde değerlendirilmesini sağlıyor, izlenebilir bir atık döngüsü yaratıyoruz.

İzlenebilirlik

Tedarik zincirinde ortaya çıkan insan tüketimine uygun olmayan yumurtaları yerinde toplayarak kayıt altına alıyor ve son tüketiciye / yem sanayiine ulaştırıyoruz.

Hijyen

Paydaşların tesislerinde hijyenik atık toplama sistemleri kurarak biyogüvenliğe katkıda bulunuyoruz.

Yıldız bileşen yumurta

Yumurta besleyici bileşenlerden oluşan, lezzetli ve doyurucu olmasının yanında, bağışıklık desteği ve anti-mikrobiyal özellikler, daha iyi doku ve bağlayıcılık gibi fonksiyonel nitelikler de sağlayan bir hazinedir.

Avantajları

Taze yumurtanın tüm besleyici faydalarına sahiptir.

Yüksek oranda sindirilebilir bir besin kaynağıdır.

Evcil hayvan maması üreticilerinin kullanabileceği en kaliteli protein kaynağıdır.

Toz yumurta hacim olarak daha az yer kaplar, depolama ve nakliyede kolaylık sağlar.

Düşük kül içeriğine sahiptir, yumurta kabukları ve yumurta dışında bir madde içermez. 

Uzun raf ömrüne sahiptir ve soğuk hava deposunda saklanmasına gerek yoktur.

Yapacağımız yatırımlar Türkiye’de yumurtanın kaderini değiştirecek

Metin Akman açıklamasında “Amacımız yumurta üreticisinin refahını arttırmak” diyerek şu mesajı veriyor: “Yumurta, dünyanın en stratejik ürünü. Birleşmiş Milletler tarafından star ürün ilan edildi. Hayvansal protein kaynakları içinde besinsel değerleri yanında fonksiyonel özellikleri de kullanılabilen tek protein kaynağı. Onun için sürdürülebilirliği ve toplumu beslemeyi düşündüğünüzde en stratejik protein kaynağıdır. Yumurta üreticisi bu kadar stratejik bir ürün üretmenin karşılığını alamıyor. Yumurta ürünleri sanayinin gelişmesiyle birlikte yumurta üreticisi daha da rahatlayacak ve layık olduğu yere daha hızlı gelecektir. Yapacağımız yatırımlar Türkiye’de yumurtanın kaderini değiştirecek.” dedi.

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için