ÇİNDEN TARİHİ KARAR!

Geri Dön
ÇİNDEN TARİHİ KARAR!


ABD Tarım Bakanlığı, Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması kapsamında, kümes hayvanları, patates ve hayvan yemi gibi ürünlerin de aralarında olduğu ABDnin tarımsal ürünlerine yönelik ithalat kısıtlamalarının Çin tarafından kaldırılmaya başlandığını duyurdu.

Açıklamada, 14 Şubatta yürürlüğe giren anlaşma kapsamında, kümes hayvanları, cipslik patates ve hayvan yeminin de aralarında bulunduğu ABDnin bazı tarımsal ürünlerine yönelik Çin tarafından uygulanan ithalat kısıtlamalarının kaldırıldığı aktarıldı. Söz konusu açıklamada, Çinin ABDnin bazı tarımsal ürünlerinin ithalatında uyguladığı misilleme vergilerde de indirime gittiğini duyurmaya başladığı kaydedildi.

ANLAŞMAYA SADIK KALINMASINI BEKLİYORUZ 

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin Çin ile güçlü bir ticaret anlaşmasına vardığını ve anlaşmanın Amerikan tarımı için önemli faydalar vadettiğini vurguladı. Perdue, Bu faydaları bu yıl görmeyi dört gözle bekliyoruz ve geçen hafta kaydedilen ilerleme bizi cesaretlendiriyor. Anlaşmaya tüm unsurlarıyla sadık kalınmasını bekliyoruz. değerlendirilmesinde bulundu.

ABD VE ÇİN TİCARET ANLAŞMASI 

Çin Ticaret Bakanlığı, bu yılın başında ABD ile ticaret savaşı kapsamında gelen ilave vergilerin kademeli indirilmesi için anlaştıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, 15 Ocakta Beyaz Sarayda ticaret anlaşmasının birinci fazını imzalamıştı. Çin Devlet Konseyi de şubat ayının başında, ABDden ithal edilen ve Eylül 2019da ilave vergi getirilen yaklaşık 75 milyar dolarlık üründe iki arasında varılan birinci faz ticaret anlaşması gereği vergi indirimi yapılacağını açıklamıştı.


Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için