Dünyanın En Büyük 50 Broiler yetiştricisi

Geri Dön
Dünyanın En Büyük 50 Broiler yetiştricisi

Broyler Üreticileri:

Brezilya orijinli JBS, yine dünyanın en büyük broyler üreticileri sıralamasında lider konumda. Piliç kesimi yılda 4 milyarı geçen JBS, bu rakamla dünyanın en büyük ikinci broyler üreticisi olan Tyson Foods’un yıllık piliç kesiminden iki kat daha fazla.

Listede yer alan firmaların kesilen piliç sayı adetlerine baktığımızda, ilk 5 deki işletmelerin toplam sayısı bile JBS’in birleşik kesim sayısına erişemiyor.

Aslında JBS, 2017 yılında Tyson Foods’un üstünde ilk sırada yer almaya başladı ve iki firma arasındaki makas giderek büyümeye devam ediyor. Tyson Foods’un hemen arkasından üçüncü olan BRF ile de arasındaki makas büyük olduğu için uzun süre daha ikinci sırada kalacaktır.

Bu yıl COVİD-19íun etkisi, ticaret anlaşmazlıkları ve hayvan hastalıkları muhtemelen gelecek yıl ki sıralamayı değiştirebilir.

Son raporlama dönemindeki sıralamada, en büyük 10 broyler üreten şirketlerin 12.9 milyar baş piliç kestiğini ortaya koyuyor; bu da dünyadaki her insana bir buçuk tavuktan biraz fazla düştüğünü gösteriyor.

2019 ve 2020’de ilk 50 sıralamasında A.B.D. merkezli 15 firma yer alıyor.

Çin için ise sıralamalar biraz farklı. Geçen yıl dokuz Çinli şirket listeye dahil oldu. Her iki yılda da dördü ilk 25’te yer aldı, ancak sıralamanın alt yarısında oluşan bir değişiklik ile bu yıl, bu sayı yediye düştü ve Çin’in genel katılımını ilk 50’ye düşürdü.

Üç büyük Brezilyalı üretici JBS ve BRF bu yıl sırasıyla birinci ve üçüncü sırada yer aldı. Ancak Aurora Alimentos, 20 milyondan fazla azalan piliç kesimi ile 34. sıradan 39. sıraya düşmüş bulunuyor.

Bu yılki bir başka değişiklik ise İsveç firması Scandi Standart’ın listeye girişi. Scandi Standart yılda 200 milyon piliç keserek listede 44. sırada yer aldı.

(Haber detayları ve listeleri dergimizden okuyabilirsiniz)

 

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için