ETLİK PİLİÇ YEMİ ALIRKEN SORULACAK 7 SORU

Geri Dön
ETLİK PİLİÇ YEMİ ALIRKEN SORULACAK 7 SORU

Piliçler için yem satın aldığınızda tek kriter fiyat olmamalıdır. Aşağıdaki kısa liste, size ticari yemleri daha iyi değerlendirmek için bir araç olacaktır.

Tüm kanatlı çiftlikleri kendi yemlerini üretmez. Daha küçük olanlar ise genellikle hazır ürünler satın alırken, orta ölçekli çiftliklerde talep üzerine yem sağlamak için yerel bir yem fabrikası devreye girecektir. Her iki durumda da, bu tür satın alımlar için bir kontrol listesine sahip olmak gerekir. Aşağıdaki liste, yem tüketildikten sonra hoş olmayan sürprizleri önleyecek fikirler sağlamak için yemin içeriğine bakan ilk aşamadır. Bazı soruları cevaplamak daha zordur, ancak hepsi için cevaplar vardır. En iyi tedarikçiler, bu soruları cevaplarken sorun yaşamazlar.

 

Tahıllar Nasıl Öğütülür?

Piliçler için tahıllar çok ince veya kaba öğütülmemelidir. İlk olarak, yem daha pahalı hale gelir, kanatlılar üründen fayda sağlayamaz ve yem formunda beslenirse, yem silolarda köprü kuracak ve kanatlıların gagalarına yapışacak ve bu durumdan rahatsızlık duyacakları içim yem alımında bir düşüşe neden olacaktır. İkinci durumda ise sindirilebilirlik azalacak ve yemden yararlanma oranı azalacaktır. İdeal olarak, orta bir öğütme tercih edilir, ancak tam elek boyutu tahıl tipine bağlıdır. Bu tür bilgileri sağlamak için uzman bir beslenme uzmanına danışılmalıdır.

 

Enerji ve Metiyonin Seviyeleri Nelerdir?

Protein seviyelerini bilmek (genellikle yem etiketlerinde bulunur) her türlü yemi değerlendirmek için yeterli değildir. Broylerlerde, metabolize edilebilir enerji ile metiyonin (ilk sınırlayıcı amino asit) arasındaki ilişki, büyüme ve karkas ağırlığı oranını belirlediği için çok önemlidir. Bu nedenle, bu iki değişkeni çiftliğinizde kullanılan kanatlıların genetik yapısı ile eşleştirmek çok önemlidir.Üst düzey bir yem tedarikçisi size tam amino asit profilini verebilmelidir.

 

Soya Küspesi Kalitesi İzleniyor Mu?

Aynı miktarda ham protein içermelerine rağmen, tüm soya küspesi ürünleri eşit kalitede üretilmez. Üretimleri sırasında önemli ölçüde termal işleme (pişirme) vardır ve sorunlar her iki şekilde de ortaya çıkabilir: aşırı pişirmek amino asitleri yok eder, az pişirmek de soya fasulyesinde bulunan anti-beslenme faktörlerini yeterince yok etmez. Soya küspesinin kalitesini değerlendirmek için çok sayıda test mevcuttur ve tedarikçiniz size sadece doğru kalitede soya küspesinin kullanıldığından emin olmak için kalite kontrol kayıtları sağlamalıdır.

 

Peletleriniz Ne Kadar Sert Olmalı?

Pelet yem satın alırsanız, peletlerinizin nakliye, taşıma ve yemleme sırasında kırılmayacak kadar sert olduğundan emin olun. Bunu kontrol etmenin en iyi ince yemler için yem kaplarını gözlemlemektir. Kanatlılar peletleri, ince yemlere tercih eder ve bu nedenle küçük ince yemler birikme eğilimindedir. Aşırı küçük ve ince yem birikimi, peletlerin yeterince dayanıklı olmadığı anlamına gelir. Yem fabrikaları pelet sertliğini ölçmenin kolay bir yoluna sahiptir, ancak tesisleriniz daha fazla pelet kırılmasına neden oluyorsa, yemlerinize bir pelet bağlayıcısının dahil edilmesini isteyebilirsiniz.

 

Hangi Alternatif Proteinler Kullanılmalıdır?

Soya küspesi, her zaman en ucuz protein kaynağı değildir. Diğer bir çok yan ürün zaman zaman çok cazip hale gelir ve yem fabrikaları bunları maliyetten tasarruf etmek için kullanmaya ikna eder. Ancak, böyle bir bileşen kendi problemleri olmadan gelmez ve büyük olasılıkla daha küçük yem fabrikaları, geleneksel yemlere gelince uzmanlıktan yoksundur. Bu tür fırsatçı alternatif bileşenlerin yüksek konsantrasyonu, kuşların yem alımını ve büyümesini azaltmasına neden olur ve çoğu durumda yemlerin dengesini bozar ve yem verimliliğinin azalmasına neden olur. Genel yaklaşım, bu gibi alternatif protein kaynaklarının dahil edilme seviyelerini yüzde 5 ila 10 arasında güvenli seviyelerde sınırlamaktır. Ancak, her biri bu kadar düşük seviyelerde iki veya üç ürün eklemek, kanatlıların fark etmeyeceğinin garantisi değildir. Anti-beslenme faktörleri birikir ve hepsi aynı etkiye neden olur: DÜŞÜK HAYVAN PERFORMANSI.

 

Kullanılabilen Hayvan Proteinleri Var Mı?

Bugün, piliçler için bitkisel beslemelere karşı bir eğilim var. Bu üretici grubuna aitseniz, balık unu, kümes hayvanları unu, hayvan plazması (pretarterlerde) ve et unu gibi malzemelerin yemlerinizin bir parçası olmadığından emin olmanız gerekir. Bu hayvansal proteinler yem alımını ve büyümesini artırsa da, onlar olmadan aynı ürünleri yaratmak imkansız değildir. Benim tecrübelerime göre, bunları kullanabiliyorsanız ve bileşenler yüksek kalitede ise, diyetleri düzgün bir şekilde dengelemek ve yem alımını en üst düzeye çıkarmak için serbestçe kullanılmalıdır.

 

Hangi Katkı Maddelerini İçermelidir?

Bu bir kitabın konusu olabilir, ancak burada “daha az, daha iyi” demek yeterlidir. Her katkı maddesinin bir amacı olmalıdır ve her bir çiftlikte tüm katkı maddelerine ihtiyaç yoktur. Örneğin, yalnızca mısır temelli bir yem satın alırsanız, burada tahıl türü bir enzim görmek (ve bunun için ödeme yapmak) istemezsiniz. Diyet, arpa ve buğday karışımına dayanıyorsa bunun tersi geçerlidir. Burada pazarlama çok büyük bir rol oynamaktadır ve bu amaçla küçük ve orta ölçekli çiftlikler güvendikleri nitelikli bir beslenme uzmanının tavsiyesine güvenmelidir.

Kaynak:Ioannis Mavromichalis

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için