Hayvan refahını iyileştiriyor

Geri Dön
Hayvan refahını iyileştiriyor

MSD Hayvan Sağlığı, Avrupa İlaç Ajansı (EMA)- Veteriner İlaçları Komitesi (CVMP) tarafından EXZOLT’un hayvan refahını iyileştirdiğine dair pozitif görüş aldı.

Bu sayede Exzolt, Komite (CVMP) tarafından onaylanarak, Avrupa’da kısa ürün bilgisinde “hayvan refahını iyileştiren” ifadesini yazmaya hak kazanan ilk ürün oldu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA)- Veteriner İlaçları Komitesi (CVMP) MSD Hayvan Sağlığı’nın EXZOLT ürününün kısa ürün bilgisine tavukların içme suyunda kullanılmasına dair güncelleme yapılması konusunda pozitif görüş belirtti.

Bu güncelleme Avrupa’da kırmızı bit şikayeti bulunan bir çok yumurtacı işletmede yapılan saha çalışmasının sonuçları ışığında yapılmıştır. Buna göre, çalışmada Exzolt tedavisinden önce ve sonra hayvan refahı üzerinde etkili olan parametreler incelendi ve Exzolt kullanımının tavukların gece aktivitelerinin azalmasına ek olarak, gün boyunca kafa kaşınması, sallanma, tüy gagalama davranışlarının azaldığı ve kandaki kortikosteron seviyesinin düştüğü sonucuna ulaşıldı.

Bu sayede Exzolt, Komite (CVMP) tarafından onaylanarak, Avrupa’da kısa ürün bilgisinde “hayvan refahını iyileştiren” ifadesini yazan ilk ürün oldu.

MSD Hayvan Sağlığı Bilimsel Pazarlama İlişkileri Direktörü Rik Hoopman konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Kırmızı tavuk biti enfestasyonu büyük bir refah tehdidi ve Avrupa’da kanatlı operasyonlarında ekonomik kayba neden olan ilk beş etmenden biridir. Bit ısırıkları, acı ve ciltte iritasyona neden olur. Bu da kronik stres, kafa kaşınması, sallanma, tüy gagalama gibi davranışlar, kilo kaybı ve immunosüpresyona sebebiyet verir.”

MSD Hayvan Sağlığı Genel Müdürü Burhan Hacı, bu gelişmenin sektörde bir ilk olduğunun altını çizerek “Daha Sağlıklı Hayvanlar İçin Bilim sözümüz yaptığımız her işi yönlendiren bir taahhüttür. Hayvanların sağlığını ve refahını güvence altına almak şirketin DNA’sında yer alır ve bu misyon, işimizin her aşamasında rehberdir” açıklamasında bulunuyor. 

Kanatlı ve Balık İş Birimi Direktörü Mustafa Söylemez ise, MSD Hayvan Sağlığı’nda hayvanların sağlığını ve refahını korumak ve alternatif, yenilikçi çözüm yolları keşfetmek her zaman öncelik olarak kabul edildiğini belirtiyor. “Exzolt ürünümüzün kazandığı bu başarı da bu yolda sadece bir ilktir. Paydaşlarımızla ortak amacımızı özetleyen “Sağlıklı Tavuk, Sağlıklı Yumurta” hedefimiz de, yetiştiricilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarda MSD Hayvan Sağlığı’na yol göstermeye devam edecek.”

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için