İngiltere gıda endüstrisinin tedarik zincirindeki kaosun nedeni Brexittir

Geri Dön
İngiltere gıda endüstrisinin tedarik zincirindeki kaosun nedeni Brexittir

Britanya kümes hayvanları endüstrisinin patronu Nando’s ve KFC (Kentucy Fried Chicken) de dahil olmak üzere zincir restoranlarındaki sorunun, tedarik zincirindeki kesintilerden dolayı çalışacak işçi bulamamaktan kaynaklı olduğunu ve 45 restoranın geçici olarak kapatılacağını açıkladılar.

British Poultry Council CEO’su Richard Griffiths konuyla ilgili “İnsanınız olmadığında bir sorununuz var demektir ve bu sorun tüm tedarik zincirinde hissediliyor. Bu sorunun temeli de işçi krizidir bu da Brexit meselesine dayanmaktadır. Sektörün %16’sında açık istihdam eksikliği vardır” dedi.

İngiliz Tavukçulık Konseyi, hükümeti kanatlı eti tedarik zinciri çalışanlarını vasıflı işçi listesine dahil etmeye ve işgücü açığını çözmek için maaş ve becerilere ilişkin gereksiz adımları düşürmeye çağırdığını açıkladı.

Birleşik Krallık dışından, ülkede çalışmasına izin verilen insan sayısının sınırlanması, “gıda işletmelerini tehlikeye attı ve bu ülkedeki insanlar için kaliteli İngiliz gıdalarına erişimini zorlaştırdı.

Avara Foods’un bir yöneticisi de pandemi nedeniyle işçi sıkıntısının geçici olacağını, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonraki değişikliklerden kaynaklanan sorunların çok daha uzun süreceğini belirterek “Endişemiz, Brexit’in bir sonucu olarak İngiltere işgücü, ciddi şekilde tükendi ve bir çok sektörün tedarik zincirinde işe alım için boş pozisyonlar strese neden oluyor” dedi.

KFC’de yaptığı açıklamada bazı ürünlerin mevcut olamayacağı ve ambalajların ‘normalden biraz farklı görünebileceği’ konusunda uyarılarda bulundu.  

Hükümetten de seköre karşı şöyle bir açıklama geldi: “Sektörün, İngiltere’ye gelen göçmen işçilere olan bağımlılığını azaltmak için daha fazla yerli işçi istihdam etmesine ve otomasyona yatırım yapmasına yardımcı olmanın yollarını arıyoruz.”

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için