Koronavirüs ile ilgili yeni iddia: Wuhan’daki deneyleri ABD finanse etti

Geri Dön
Koronavirüs ile ilgili yeni iddia: Wuhan’daki deneyleri ABD finanse etti

Koronavirüsün kaynağı olduğuna inanılan mağaralarda yarasalar üzerinde yapılan deneylerin, ABD ve Çin tarafından finanse edildiği ileri sürüldü.

Dünya genelinde 2 milyona yakın kişiye bulaşan, 100 bini aşkın can kaybına neden olan koronavirüs salgınının ortaya çıktığı ülke Çin ve salgının merkez üssü haline gelen ABD ile ilgili ortaya yeni bir iddia atıldı. İngiliz medyasında yayınlanan bir haberde, koronavirüsün kaynağı olduğuna inanılan mağaralarda yarasalar üzerinde yapılan deneylerin ABD ve Çin tarafından finanse edildiği ileri sürüldü.

Koronavirüs salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Kontrol edilemeyen salgında vaka sayısındaki artışlar devam ederken, virüsün kesin kaynağını belirlemek için araştırmalar da yürütülüyor.

İngiliz gazetesinin iddiası: “Deneyleri ABD finanse etti”

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, pandemi haline gelen salgının doğduğu yer olabileceği düşünülen laboratuvar, bilim adamlarının yıkıcı salgının orijinal kaynağı olduğuna inandıkları mağaradaki yarasalar üzerinde araştırmalar yapıyordu. Ortaya çıkan belgeler, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün Wuhan’ın bin 600 kilometre uzağında bulunan mağaralarda yakalanan memeliler üzerinde deneyler yaptığını gösteriyor.

İngiliz medyasında yer alan iddialar arasında en çok dikkat çeken ayrıntı ise söz konusu deneylerin, ABD hükümetinden 3.7 milyon dolarlık hibe ile finanse ediliyor olması. Koronavirüs (Covid-19) genomunun dizilimi, Wuhan’ın mağaralarında bulunan yarasalarda gizli olduğu ifade edildi.

“Laboratuvardan sızdı” iddiası!

Doğrulanmamış başka bir iddiaya göre de, enstitüdeki bilim adamları virüsü içeren kanın yanlışlıkla havaya püskürtülmesinden sonra enfekte olmuş ve daha sonra yerel halka bulaştırmış olabilir.

ABD’den yapılan yardımlarla deney yapması için yetkilendirilen Wuhan laboratuvarının, bir proje kapsamında yarasalar üzerinde deney yaptığı öğrenildi.

DHA

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için