SARS COV 2 virus izolasyonu gerçekleşti

Geri Dön
SARS COV 2 virus izolasyonu gerçekleşti


Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji ABD Başkanı Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul, COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS COV-2 virusunun izolasyonunu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Aykut Özkul, HaberTürk gazetesi yazarlarından Muharrem Sarıkaya´ya “Bizim yaptığımız koronavirüsün izolasyonunu viroloji alanında çalışan arkadaşımızın çoğu başarabilirdi“Aşı ve ilaç çalışması için izolasyon önemlidir. Temel hedef aşı ve tedavi sürecinde yapılacak olanlar. Burada yaptığımız ise hasta insan bedeninde var olan virüsü alıp, laboratuvarda yaşatmaya başlamamız. Bir insan bünyesinden çıkarıp, laboratuvarda da üreyip yaşayabilecek hale getirmemiz. Sağlık ekibine katkı için üzerinde ilaç ve aşı denemesi yapılacak hale getirmemiz” dedi.


HERKESE VERMEYE HAZIRIZ

Prof. Dr. Aykut Özkul açıklamalarına şu cümleleri de ekledi:

“Bu bir ulusal kaynak olarak kullanabileceğimiz bir virüs elimizde mevcut, ilaç ve aşı çalışması yapan kim varsa onlara da veririz. Çünkü bizim çabamız tamam ama biz de TUBİTAK’ın desteği ile Fakültemizde ürettik; ulusal kaynak haline getirdik. Tüm bilim insanlarına, ilaç ve aşı çalışanlara sunmaya hazırız.”

Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için