Veteriner hekimler hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaflar

Geri Dön
Veteriner hekimler hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaflar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşen Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çiftçiler, üreticiler ile gıda sektörü sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak” dedi.

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşen Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çiftçiler, üreticiler ile gıda sektörü sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hafta sonu ikinci kez uygulanacak sokağa çıkma yasağı öncesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptı.

“Çiftçiler, üreticiler ve gıda sektörü sokağa çıkma yasağından muaf olacak”

Video mesajında, Covid-19 salgınına karşı her türlü tedbiri alırken, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin de aksatmadan sürdürüldüğünü dile getiren Bakan Pakdemirli, “İyi biliyoruz ki biz el ele verdikçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Biz Türkiye tarımının neferleri olarak, bütün üreticilerimiz ile ülkemiz için, milletimiz için üretmeye, var olmaya devam ediyoruz. Güçlü bir millet, güçlü bir devlet olarak karanlık günleri geride bırakıp aydınlığa da yine birlikte birbirimizden aldığımız güçle çıkacağız” dedi.

Bu hafta sonu ikinci kez uygulanacak sokağa çıkma yasağı öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gıda tedarikinde ya da tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bir dizi önlem aldık. Tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve gıda sektörümüz sokağa çıkma yasağından muaf tutulan gruba dahil edilmiştir.

Hangi sektörler üretime hafta sonu da devam edecek?

İlk olarak reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan ve balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri grupları ile un ve makarna sektöründe çalışanlar hafta sonu üretimlere devam edebileceklerdir.

Perakende sektöründe de sorun yaşanmaması için Pazar akşamı saat 18.00’dan sonra haller ve marketlerin depoları, mal kabul üniteleri açık olacak. Buralarda çalışanlar işyerlerine ulaşımda sorun yaşamayacaklar.

Veteriner hekimler de sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında!

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da veteriner hekimlerimiz hafta sonu uygulanacak olan iki günlük sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklardır. İl ve ilçelerde, köylerimizde üreticimiz ve besicimiz ulaşımda bir problem yaşamayacak.

Veteriner hekimlerimize ait klinik, poliklinik, hastaneler ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler.

Sizler sağlığınız için evlerinizde kalmaya devam edin. Bizler, sizler için üretmeye devam edeceğiz.

Çiftçiler ve mevsimlik tarım işçileri

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağının genelge ile istisna kapsamında olacak bir grupta tarım ve hayvancılık üretimindeki çiftçilerimizdir. Bu vatandaşlarımızda üretimlerini aksatmadan devam edebileceklerdir.

Aynı şekilde mevsimlik işçilerimizin koordinasyonu il valilerimize verilmiştir. Hijyen ve sağlık önemleri, il ve ilçe pandemi kurullarınca takip edilmektedir. Barınma ve diğer ihtiyaçlara ilişkin önlemleri almaya da devam ediyoruz.

Sıkıntılar mülki amirlere iletilecek

Kıymetli üreticilerimiz, sevgili veteriner hekimlerimiz, İçişleri Bakanlığımız ile aldığımız ortak karar ile üretimin aksamaması için gerekli ihtimam gösterilecek. Sizler de bulunduğunuz yerde bir sıkıntı olması halinde Mülki Amirlere, Kaymakamlık, Valilik, Tarım ve Orman İl, ilçe Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Kıymetli vatandaşlarımız, bizler ülkemiz, milletimiz için çalışmaya üretmeye devam ediyoruz. Sizler de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için evde kalın, sağlıklı kalın.”


Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için