Bırakın hikayeyi broylerler anlatsın

Geri Dön
Bırakın hikayeyi broylerler anlatsın

(Ph.D. Hayvan Bilimi Departmanı Cornell Ðniversitesi Ithaca, NY, ABD) Thomas K. Jeffers:

Elanco bugüne kadar kümes hayvanı üretiminde, Ar-Ge’de, teknik hizmetlerde, performans izlemesinde,  sahadaki teknik desteklerde inovasyonun öncüsü olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

 

Elanco bugüne kadar kümes hayvanı üretiminde, Ar-Ge’de, teknik hizmetlerde, performans izlemesinde, sahadaki teknik desteklerde inovasyonun öncüsü olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Kırk yılı aşkın bir süredir sektörde yer alan Elanco, müşterilerine hayvan sağlığını, refahını ve kümes hayvanlarının üretim performansını arttırmaya yardımcı olmak için uzmanlardan oluşan ekibi ile teknik destek, tavsiye ve veri sağlamaktadır.

Elanco kanatlıların sağlığına ve refahına odaklı çalışmalarını devam ettirmekte, sağlıklı hayvanlar yetiştirmenin sürdürebilirliğin temeli olduğunu savunmakta, hayvan refahının ekonomi ve insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunun ve sürdürülebilir hayvancılığın doğal kaynakları en üst düzeye çıkaracağının altını çizmektedir. Bu sav, Elanco’nun Tek Sağlık programına bağlılığının bir parçasıdır. Elanco’nun geçmiş, günümüz ve gelecekteki müşteri odaklılığının bir sonucu olarak, Maxiban müşterilerine sektördeki en iyi desteği sağlamayı amaçlamaktadır. Elanco kanatlı sağlığını, refahını ve üretim performansını, bugün ve gelecekte desteklemeye devam edecektir.

Thomas K. Jeffers, (Ph.D. Hayvan Bilimi Departmanı Cornell Üniversitesi Ithaca, NY, ABD) ise koksidiyoz konusunda şunları söylüyor: “Maxiban Narasin ve Nikarbazinin bire bir oranındaki kombinasyonudur. Bu kombinasyon oldukça eşsiz ve sinerjistiktir, Çünkü Maxiban’ın iki bileşeni olan nikarbazin ve narasin, Maxiban’da kullanıldıkları düzeyde kendi başlarına yeterli etkiyi göstermezler. Nikarbazin tüm iyonoforlar ile sinerjik olsa da, Nikarbazin ve Narasin kombinasyonu, geniş çaplı bir araştırmaya tabi tutulduğu ve bu araştırmada en etkili kombinasyon olarak öne çıktığı için, oldukça eşsizdir.

Buna ek olarak, antikoksidiyal programın bir sigorta programı olarak düşünülmesi gerektiğini belirtmek isterim. İyi bir sigorta programı size rahatlık sağlar, koksidiyoz baskısı ve benzeri durumlar hakkında endişelenmeniz gerekmez ve böylece daha önemli sorunlara odaklanarak, zamanınızı daha iyi yönetebilirsiniz. Yine aynı örneği kullanacağım ama Maxiban’ın uzun süreli kullanımı daha iyi ve sağlam bir güvence oluşturmuş ve Bağırsak Bütünlüğünün korunmasını sağlamıştır.

Kabul etmek gerekir ki broyler üreticileri, antikoksidiyal bir ürün bekledikleri gibi bir performans göstermezse, bu ürün¸ kullanmaya devam etmeyeceklerdir. Bana göre üreticilerin bu yaklaşımı, herhangi bir laboratuvar çalışmasının çok ötesindedir; çok daha uzun süreli bir tecrubeye dayanır, çok daha fazla broyler ve koksidiyoz döngüsünü kapsar. Yani bu yaklaşım, pek çok açıdan Maxiban’ın uzun süre boyunca, iyi koksidiyoz kontrolü sağladığına yönelik kanıtların bütününü oluşturur.

Kanatlı anabilim dalı öğrencisi olarak çalıştığım dönemlerde profesörlerimden birinin söylediği ve böylece erken dönemde öğrendiğim bir şey var: “Bırakın hikayeyi broylerler anlatsın”. Bana göre, milyarlarca broylerde yıllardır rotasyonsuz Maxiban kullanılması, Maxiban’ın tutarlı bir performans gösterdiğini anlatmaktadır”.

 

 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için