HUVEPHARMA TÜRKİYE MONIMAX İLE ANTİKOKSİDİYAL PAZARINDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Geri Dön
HUVEPHARMA TÜRKİYE MONIMAX İLE ANTİKOKSİDİYAL PAZARINDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Global hayvan sağlığı firmalarına kıyasla başarı grafiğini her yıl belirgin şekilde artıran Huvepharma, satışlarındaki %18,7’lik artışla 2019’un en hızlı büyüyen firmaları arasında ilk sırada yer almıştı. Bu büyümede şüphesiz antikoksidiyal ürünlerin önemli bir payı vardı. Antikoksidiyallerin Huvepharma başarısındaki payı hem Avrupa hem de Türkiye’de AB ruhsatı geçtiğimiz ağustos ayında alınan kombine ürünü Monimax® ile daha da artacağa benziyor. Huvepharma Türkiye Antikoksidiyaller Teknik Müdürü Dr. Sarp Sevgisunar ile hem pazarı hem de yeni ürünlerini konuştuk.

Koksidiyozisin global ölçekte sektöre verdiği zararı nasıl tanımlarsınız?

Dünyaca ünlü sektörel bir derginin 2020 ilk çeyreğinde yaptığı ankette, kanatlı üretiminde verimliliği en çok etkileyen hastalıkların belirtilmesi istenmiştir. Anket sonucunda, koksidiyozisin global kanatlı sektörünün en önemli 3 probleminden biri olmaya devam ettiği yeniden gündeme gelmiştir. Hastalığın doğrudan veya dolaylı etkileri hesaba katıldığında sektöre zararı 3 milyar € olarak bilinmektedir. Yeni yayınlanan ve Antikoksidiyaller Global Ürün Müdürümüz Ben Dehaeck’in de içinde olduğu bir grup akademisyen tarafından yapılan çalışmaya göre ise koksidiyozisin broyler başına maliyeti 0,18 € olarak hesaplanmış, global maliyetinin ise 11,5 milyar € olduğu bildirilmiştir.

Bu kayıp göz önünde bulundurulursa, antikoksidiyallerin üretimde kârlılığı en üst noktaya taşıma iddiasındaki yem katkılar içerisinde en güçlüsü ve verimli bir kanatlı yetiştiriciliğinin olmazsa olmazı olduğunu söyleyebiliriz. 

Antikoksidiyallerin başkaca olumlu etkileri var mı peki? Türkiye pazarındaki durum nasıl?

Antikoksidiyaller sadece Eimeria türleri üzerine etkinlikleri açısından değil, koksidiyozisin bağırsak sağlığına olumsuz etkilerine karşı da önemli bir araçtır. Bu anlamda antikoksidiyal kullanımı daha önemli hale gelmiştir.

Türkiye antikoksidiyal ürün kullanımı konusunda AB’nin yem katkıları müktesebatını takip etmektedir. Sektörümüzde kullanılan ürünler her 10 yılda bir yenilenen EFSA raporları ve her ürün için alınan “Markaya Özgü Ruhsata” sahiptir (Brand Specific Approval/BSA). Bu durum tüm sektörün sağlıklı üretim yapabilmesini garanti altına almaktadır.

Ülkemizin kullanılan yem katkıları konusunda AB mevzuatını takip ediyor olması, pazara yüksek kaliteli ürün tedarik edilmesi ve sektörün güvenle üretim yapabilmesi avantajını sağlamaktadır. Huvepharma®’nın en önemli üstünlüğü ise AB gibi denetim mekanizması güçlü bir mercii tarafından onaylanmış en geniş ürün skalasına sahip olup, üretimini AB sınırları içinde yapıyor olmasıdır. Üretim merkezimizin hemen yanı başımızda olması, ürünlerimizin taze ve hızlı temini anlamında önemli lojistik avantaj sağlıyor. Türkiye’de var olan antikoksidiyal ürün skalası, ihtiyacı karşılayabilecek çeşitlilik ve kaliteye sahiptir. Yem katkı ürünlerinin dışında broylerde niş sayılabilecek aşı ve bitkisel ürünler de mevcuttur.

Huvepharma’nın antikoksidiyal ürün skalasından ana hatlarıyla bahsedebilir misiniz?

Huvepharma’nın uzun yıllardan bu yana en tecrübeli olduğu konulardan biri koksidiyozisle mücadele, hatta bununla ilgili bir sloganımız da var: “Koksidiyozisle mücadele DNA’mızda var!” 1950’li yıllardan itibaren keşfedilen antikoksidiyal moleküller arasından bilimsel açıdan ve saha gerçeklikleriyle denenip değerlendirilmiş en güçlü etken maddeleri bünyemizde barındırıyoruz. AB pazarı dışında da oldukça yoğun kullanılan etken maddelerimiz var ve hepsinin ortak özelliği, özetle etkinlik ve kalite. Etken madde kalitesi bir ürünün etkinliğini belirleyen tek faktör değildir. Üretim teknolojisi de en az etken madde kadar kritiktir. Pazardaki diğer ürünlerin aksine tüm antikoksidiyallerimizin mikrogranül yapıda olması, ürünlere mükemmel partikül boyutu sağlayarak, yemin içinde homojen karışım ve etken maddelerin eşit miktarda dağılımına olanak tanır. Geniş ürün skalasına sahip olmanın avantajı ise tek bir koksidiyostatın sahada yıllarca kullanımının önüne geçerek rotasyon imkânı sunabilmeniz. Yani dönem dönem değişimlere gidilmesini önererek hastalık baskısına karşı maksimum etkiyi garanti altına almaktır. Huvepharma Türkiye olarak AB ruhsatlı iki adet kimyasal (Coxiril® ve Huvepharma Halofuginon®), iki adet iyonofor (Sacox® ve Coxidin®) ürünümüz bulunmaktaydı. AB ruhsatını yeni alan kombinasyon ürünümüz Monimax®’ın

portföyümüze katılmasıyla birlikte, şimdi toplamda beş farklı ürün ile sektörümüzün yanında yer almaktayız.

Monimax®’ın AB ruhsatını almasının ardından Türkiye’de de satışına başlandı. Bu size ne gibi bir avantaj sağladı?

Koksidiyozisle mücadeleye yeni bir soluk getirecek olan Monimax®, Türkiye’de uzun zamandır beklediğimiz kombine antikoksidiyalimizdir. Monensin ve nikarbazinin eşsiz kombinasyonu olarak nitelendirdiğimiz ürünümüz 2012’den beri Avrupa Birliği dışındaki pazarlarda müthiş başarılara imza atıyor. Artık Monimax® tecrübesini Türkiye kanatlı sektörüyle de paylaşıyor olmaktan heyecan duyuyoruz. Monimax® bize Huvepharma’nın AB’de ruhsatlı en geniş antikoksidiyal ürün yelpazesine Türkiye’de de sahip olma avantajı sağladı. Müşterilerimizin Monimax®’ın faydalarını görmesiyle sahip olduğumuz başarı grafiği daha da yükselecektir. Fakat en iyi olmaktan daha zor olanı, en iyi kalabilmektir. Dolayısıyla her gün yeni şeyler öğrenerek, paylaşarak, sektörle birlikte büyüyerek yola devam etmek arzusundayız.

Peki Monimax® ile sektöre ne gibi avantaj ve yenilikler sunmayı hedefliyorsunuz?

Monimax® kombinasyon ürün olarak iyonofor ve kimyasallardan farklı bir kategoride yer almaktadır. Monimax®’ın avantajı etken maddelerin ayrı ayrı kullanıldığında uygulanması gerekli tedavi dozundan daha düşük miktarlarda kullanımına rağmen, tüm Eimeria türleri üzerinde birlikte yarattığı sinerjik etkidir. Monimax®’ı uzun süredir sahada gözlemleme fırsatına sahip olan Rus meslektaşlarımız, ürünü meydana getiren bu iki aktif bileşenden doğan sinerjinin gücünü “atom bombası” şeklinde ifade ediyorlar.

Ürünün en önemli avantajlarından biri sektörde sadece broyler değil, yumurtacı yarkalar ve hindilerde de güvenle kullanılabilen tek kombinasyon ürün olması. Monimax® sektöre yüksek performans, tutarlı sonuçlar ve hedef türlerde güvenli kullanım gibi avantajlar sunuyor.

Bir diğer avantajı üretim teknolojisi ve hammadde kalitesinden gelmektedir. Koksidiyostatlarda her ürünün kendine özgü ruhsatının olması; üretim teknolojisi ve hammadde kalitesi gibi önemli farkları da ön plana çıkarmaktadır. Belirttiğim gibi Huvepharma’ya özgü mikrogranülasyon teknolojisi sayesinde Monimax® mükemmel partikül büyüklüğüne sahiptir. Bu sayede yem fabrikasından kümesteki yemliğe varana kadar geçen uzun yolda, aynı miktarda antikoksidiyal varlığını ve her hayvanın eşit miktarda antikoksidiyal tüketmesini sağlamış oluyoruz. Eşit miktarda antikoksidiyal dağılımı sağladığınızda kombine üründen kullanmanız gereken dozaj da minimum düzeyde olabiliyor, maksimum etkinlik ve optimum performans sağlanabiliyor.

Antikoksidiyallerin kombine kullanımları, uzun yıllardır deneme konusu olmuştur. Monimax® ile monensin ve nikarbazin’in mükemmel kombinasyonunu yakalamış ve mükemmel performansı garantilemiş durumdayız. Hatta sinerjiyi kanıtlayan yayınımız bu yıl Avian Pathology gibi bilimsel anlamda güçlü bir dergide yayınlanmıştır. Ellili yıllardan beri antikoksidiyallerin kanatlı üretiminde kullanıldığı düşünüldüğünde, bu yeni çalışmamız, Huvepharma’nın uzmanlık alanı olan antikoksidiyaller konusunda daha söyleyecek çok sözü olduğunu ve fermantasyon konusundaki bilgi birikimini ortaya koymaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarında yapılan karşılaştırmalı saha çalışmalarımız, Monimax®’ın ruhsatlı en düşük dozda (500 g/ton yem) kullanıldığında dahi mükemmel performans gösterdiğini kanıtlamıştır.

Monimax® ile koksidiyostat ürün skalanızın eksik olan parçası tamamlandı. Peki, önümüzdeki süreçte pazarı ne gibi yenilikler bekliyor?

Evet, Monimax® ile “Puzzle tamamlandı!’’ Huvepharma global hayvan sağlığının önemli bir tedarikçisi. Hayvan sağlığı için stratejik ürünlerin yüksek kalite ile üretilmesini; bu ürünlerin ve beraberinde günümüz şartları için geliştirdiği servislerin müşterilerine en hızlı şekilde ulaştırılmasını önceliğine alıyor. Koksidiyozis, Huvepharma’nın bir bütün halinde, konsept olarak ele aldığı sorunların başında geliyor. Canlı koksidiyozis aşı markamız olan Advent, zayıflatılmış koksidiyozis aşı markamız HuveGuard, kümes şartlarında sporlanmış ookistler üzerine etkili olan dezenfektanımız Prophyl S ve güçlü koksidiyostatlarımız ile tam bir konsept ile ilerlemeyi hedeflemekteyiz. Devam eden projelerimiz arasında Razgrad’da yapımı süren aşı tesislerimizin tamamlanması var. Tesislerin aktif hale geçmesiyle birlikte sektör için yeni sürprizlerimiz olacak. Bununla birlikte zaten müşteri odaklı yaklaşımımız ile ihtiyaç duyulan yenilikleri tespit etmek konusunda uzman ekibimiz, Avrupa’nın en büyük fermantasyon kapasitesine sahip tesislerimiz, bilgi birikimi ve tecrübemiz ile gerekeni yapmak konusunda her zaman heyecanlıyız.

AVIAPP ile subklinik koksidiyozisi takip edin

Huvepharma sadece ürünleri değil, teknik hizmetleriyle de değer yaratan bir firma. Kanatlı sağlığına çok yönlü bakabilmemizi sağlayan AVIAPP, kanatlılarda subklinik koksidiyozisin takibi için geliştirdiğimiz teknik hizmetin de en özel örneğidir. Sürekli yenilenen ara yüzü, kanatlı sağlığı değerlendirmesinde kullanılabilecek 47 parametre içermesi ve cep telefonundan bile veri girişi yapılabilmesi avantajlarıyla, sektörde tek olma özelliği taşımaktadır. Bildiğiniz üzere Aviapp için bir kitapçık çıkarmıştık.

Monimax’ın gelişiyle birlikte sektörümüze bir kitap daha armağan ettik. Huvepharma teknik ekibi tarafından kaleme alınan ‘’Kanatlılarda Koksidiyozis Kontrolü’’ isimli kitabımızda koksidiyozisi tüm yönleri ile ele aldık. Antikoksidiyal etken maddelerin kullanımı, rotasyon programlarının uygulanması gibi detayların yanı sıra hindilerde koksidiyozis konusunu da ele alması, yayınımızı bir başucu kitabı haline getirecektir. Gelecekte Huvepharma Türkiye olarak teknik desteklerimizi çeşitlendirmeye ve müşterilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.


Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için