Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Kanatlı Eti Sektörüne Kapılarını Açtı

Geri Dön
Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Kanatlı Eti Sektörüne Kapılarını Açtı

Yılda 2,2 milyon ton üretim yapan ve bunun 500 bin ton tutarındaki üretimini 81 ülkeye ihraç eden Türkiye kanatlı eti sektörü Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Son 10 yıldır Tarım ve Ticaret Bakanlıklarının girişimleri beraberinde Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) desteği ile Çin Hükümeti kapılarını Türkiye’ye açtı.

Dünya ticaretinde Avrupa Birliği dahil üretimde 10. sırada ve ihracatta 7. sırada yerini alan Türkiye kanatlı eti sektörü Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne 6 Kasım 2020 tarihi itibari ile ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında uzun süredir devam eden resmi temas ve görüşmelerin ardından “Türkiye’den Çin’e İhraç Edilebilecek Kanatlıların Denetimi, Karantina ve Veteriner Sağlık Şartları Hakkında Protokol Taslağında” anlaşma sağlanması ardından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada: “Ülkemizden Çin’e ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatı gerçekleştirilecek. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda, kanatlı eti ve ürünlerinin ihracatında, dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapıları Türk kanatlı sektörüne açması, sektörümüz açısından çok önemlidir. Önümüzdeki süreçte daha fazla kanatlı işletmesinin ihracat yapması için bakanlık olarak onaylı işletme sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek” bilgilerini verdi.

BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan: “Gurur verici”

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), iki devlet arasında süren uzun yıllar süren görüşmeler sırasında sektörü temsilen ilgili Bakanlıklarımıza her türlü çalışma ve faaliyet içerisinde bulunarak titizlikle destek oldu. BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatın öncelikle ülke ardından kanatlı eti sektörü için gurur verici olduğunu belirtti. Kaplan konu ile ilgili: “Sektörümüz ihracatının yarısından fazlasını Irak’a yapıyor. Bundan dolayı her zaman yeni pazar arayışlarımız hız kesmeden devam ediyor. Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne açılan ihracat kapısı bizim için çok memnuniyet verici. Burada öncelikle Tarım ve Ticaret Bakanlıklarına, ardından 9 yıl boyunca Derneğimiz Başkanlık görevinde bulunan ve Çin pazarının açılması konusunda büyük özveri ile çalışan Dr. Sait Koca’ya sektör adına şükranlarımızı sunmak isterim” açıklamasını yaptı.

BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünya standartlarında üretim yapan ve gıda güvenliği kurallarına büyük titizlikle uyan tesislerimiz bir kere daha kendini ispatladı. Çin’e ilk ihracatı; 6 Kasım tarihinde tavuk ayağı ürünü ile Derneğimiz üyelerinden Gedik Piliç gerçekleştirdi. Kısa sürede sektörün kalitesi ile Çin’e yaptığımız ihracat kapasitesi artacak, diğer tavuk eti ürünleri de talep görecek ve tüm üyelerimiz pazarda yerini alacaktır”.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, ülkemizden ilk kez Çin’e yapılan ihracat konusunda yaptığı açıklamada “Türk kanatlı sektör¸ dünyanın 10. büyük kanatlı eti üreticidir, 81 ülkeye ihracat yapıp 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl pandemi sebebiyle bir miktar düşüş olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en büyük kanatlı eti ithalatı yapan bir ülkesidir ve tavuk ayağı tüketiminin %95’ini gerçekleştirmektedir. Dünyanın bir çok ülkesinden buraya ihracat yapılmaktadır. Tavuk ayağında 50 bin tonluk bir potansiyelimiz vardır. Çin, oldukça büyük bir pazardır ve dünyanın en büyük kanatlı eti ithalatçısıdır. 4-5 yıldır bu ihracatı gerçekleştirebilmek için çalışıyoruz. Ancak Çin’e yapılacak olan kanatlı eti ihracatında tüm ürünler henüz açılmamıştır, süt ürünleri ve balıktan sonra, şimdilik tavuk ayağı kısmı ihracata açılmıştır, yakında diğer kanatlı etleri ürünlerinin de açılacağını bekliyoruz. Tarım Bakanlığımıza özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki ateşimize, başataeşimize teşekkür ediyorum, kendilerinin bu ihracatın gerçekleştirilmesinde Çok büyük katkıları olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti, kontrol mekanizmalarında zaafiyet olmasın diye öncelikle Gedik Piliç ile başlayarak Türkiye kanatlı sektör¸ hakkında bir fikir edinip diğer kuruluşlarımızla da ilişkiye geçeceklerdir” dedi.

Çin’e ilk ihracatı başlatan Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik ise duyduğu mutluluğu belirterek, öncelikle Tarım Orman Bakanlığına bu ihracatın gerçekleştilmesinde büyük katkıları nedeniyle teşekkür ederek şunları söyledi  “Bu ihracatın gerçekleşebilmesi uzun soluklu bir süreçti, Türkiyede’ki bazı firmalar denetlendi ve bu denetimlerden ilk geçen Gedik Piliç olarak biz olduk, diğer firmalarımız da denetimden geçerek ihracata başlayacaklardır. Çin Halk Cumhuriyeti aylık 50 bin ton, yıllık 600 bin ton kanatlı eti ithalatı yapmaktadır. Bu anlamda Çin, dünyanın en büyük tavuk ithalatçısıdır. Daha önce de Çin’e tavuk ayağı gönderebiliyorduk ama dolaylı olarak gerçekleşiyordu şimdi doğrudan ihracat yaparak Ülkemize yaptığımız katma değer artacaktır. Çin, büyük bir pazardır, ihracatımız tavuk ayağı olarak başladı ama diğer kanatlı ürünlerinde de ihracat kapımız açılacaktır. 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için