Buzağı kayıpları buzdağının sadece görünen kısmı

Geri Dön
Buzağı kayıpları buzdağının sadece görünen kısmı

Crypto’ya karşı etkinliğin sıvı formu; Parofor® CRYPTO

Dünya çapında birçok çiftlik, yeni doğan buzağılarında kriptosporidioz nedeniyle yaşadıkları kayıptan mustarip. Etkene atfedilen buzağı kayıplarının %30’dan daha yüksek olduğu bildiriyor. Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Sorunun ekonomik boyutu sadece yaşanan buzağı ölümleri ile sınırlı değil. Yapılan araştırmalar Cryptosporidiosis´in hayvanları uzun vadede etkisi altına aldığını ve verim kayıplarını açıkça gözler önüne seriyor. Buzağı sağlığını bütüncül bir yaklaşımla ele alan Huvepharma®, Cryptosporidium parvum’un neden olduğu buzağı ishaline karşı yenilikçi ve etkinliği kanıtlanmış bir ürün ile karşımıza çıkıyor: Parofor® CRYPTO.

Huvepharma Türkiye Rumicenter Teknik Müdürü Eyyüp Görgülü ile buzağı ishallerinin yol açtığı kayıpları ve Parofor® CRYPTO’yu konuştuk.

İshale bağlı buzağı kayıpları yönünden hayvancılığımız nasıl bir tablo çiziyor?

Ülkemizde maalesef, ishale bağlı buzağı kayıplarında yüksek ölüm oranları görmeye devam etmekteyiz. Yıl içerisinde yaklaşık 675.000 buzağıyı çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğimizi düşünüyoruz. Bu kayıpların aslında büyük bir kısmı önlenebilir nedenlere bağlıdır. Sürdürülebilir hayvancılığın önündeki en büyük engellerden bir tanesinin buzağı kayıpları olduğunu görüyoruz. Reel olarak ekonomik boyutu hesaplamak oldukça zordur. Fakat şunu biliyoruz ki 2019 yılında sadece büyükbaş canlı hayvan ithalatı için ödediğimiz para 670.000.000 $. Bunun önüne geçmek ve kısa zamanda hızlı yol almak; buzağı kayıplarını nedene bağlı olarak sınıflandırarak en büyük kayıp nedenlerine çözüm üretmekle mümkündür. Halihazırda en büyük kayıpların, tek başına veya miks halde cryptosporidiosis kaynaklı olduğunu görüyoruz.

Parofor® CRYPTO ile nasıl bir etkiden bahsediyoruz?

Parofor® CRYPTO; cryptosporidiosis hastalığına karşı, en güvenli koruma ve tedavi seçeneği olan paromomisin sülfatın yenilikçi bir formudur. Huvepharma’nın paromomisin sülfat etken maddesi üzerindeki deneyimi, yeni ürünün altın standart olarak nitelendirilen koşullarda üretilmesine olanak sağlamıştır. Endikasyon alanları, Cryptosporidium parvum, E. coli ve Salmonella spp.’dir. Bildiğimiz üzere, cryptosporidiozis enfeksiyonlarının tedavisinde başarının birkaç püf noktası vardır. Kullanmış olduğunuz aktif madde, asıl etkenin yanı sıra, bağırsaklarda E. Coli konsantrasyonunu azaltıcı bir etkiye de sahip olmalıdır. Aynı zamanda, sıvı-elektrolit kaybı ilerlemiş genç hayvanlarda güvenli olmalı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına zarar vermemelidir. Tüm bu gereksinimleri karşılamasının yanında hekimlerimizin işini kolaylaştırmak için yenilikçi bir yaklaşım sunuyoruz.

Nasıl bir yenilik?

En önemli yenilik, ilacın kullanıma hazır formda üretilmiş olmasıdır. Bu özellik aynı zamanda kalabalık sürü uygulamalarında, Parofor CRYPTO ®’nun daha efektif kullanılmasını sağlayacak ve uygulamada kolaylık sunacaktır.

Huvepharma’nın buzağı ishallerine karşı diğer çözümlerinden bahseder misiniz? 

Huvepharma, buzağı sağlığını odağına alıyor ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Kuzu, buzağı ve oğlakların yaşadığı problemlere ilişkin olarak, 0. gününden itibaren potansiyel risk oluşturabilecek durumları tek tek ele alıyor ve çözüm önerileri üzerine yoğunlaşıyoruz. Yeni doğan destek ürünlerimiz, göbek kordonu kurutucu ve dezenfektanımız, elektrolit dengeleyici ve ishal geçirmiş olan genç hayvanlarda normale dönüşü destekleyici ürünlerimiz mevcuttur.

 Başka sürprizler var mı?

Huvepharma olarak uzun süredir üzerinde kafa yorduğumuz biyogüvenlik konusundaki yoğun çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Buzağı ishal etkenlerine, özellikle de Cryptosporidium’a karşı %99.7 gibi yüksek bir etkinlik ile ookistleri inaktif hale getiren yepyeni bir ürün ile karşınıza çıkacağız. Huvepharma olarak, sürdürülebilir hayvancılık ve buzağı kayıplarını en aza indirmek için çalışıyoruz. Buzağı sağlığını koruma konusundaki çalışmalarımızı, teknik desteğimizi ve çözüm önerilerimizi geliştirmeye bundan sonra da devam edeceğiz.

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için