Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen: Dizi ihracatından kazandım, hayvancılığa 40 milyon dolar yatırdım

Geri Dön
Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen: Dizi ihracatından kazandım, hayvancılığa 40 milyon dolar yatırdım

1997’de kurulan Calinos Entertainment, sadece televizyonda değil sinema salonlarında da seyirciye en iyiyi sunuyor. Dünya sinemasından en seçkin ve önemli örnekleri getirerek hem film festivallerinde, hem de vizyonda önemli bir kitleye hitap ediyor. Bu filmlerin ev sineması ve TV gösterim haklarını da alarak, daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. 

Dizi ihracatı 500 milyon dolara ulaştı

Türk TV dizilerini de dünyaya pazarlayarak, dizi ihracatı temposu 2019’da 500 milyon dolara ulaştı. TV dizisi ihracatı 175 ülkeye ulaştı ve Türkiye ABD’nin ardından bu alanda dünya İkincisi oldu.

Bu tv dizisi haberi nereden çıktı demeyin, Calinos Holding’in farklı alanlarda yatırımları da var. Cıngıllı Tarım ve Leben Hayvancılık. 

Cıngıllı Tarım

Kuruluş amacı hayvan yetiştiriciliği için gerekli olan yem bitkilerini bitki, hayvan ve insan sağlığını gözeterek, hayvan beslenmesi ve hayvansal üretim normlarını karşılayacak nitelikte yetiştirmek olan Cıngıllı A.Ş., bilimsel verilere dayanarak üretim artışına yönelik çalışmalar yapmakta ve toprak verimliliğini arttırıcı ıslah çalışmaları yürütüyor.

Yonca, mısır, tritikale, fiğ, arpa ve çavdar gibi hayvansal üretim ve hayvan beslenmesi için gerekli yem bitkilerini güvenilir tarım prensiplerine uygun olarak yetiştiren Cıngıllı, bu ürünlerde verim arttırıcı uygulama ve deneme çalışmalarını sürekli iyileştirici yönde devam ettiriyor. 

Toplam tarım alanı 26.790 dekar olan Cıngıllı A.Ş.; bunun 6.700 dekarını kuru tarım, 10.800 dekarını ise sulu tarım için aktif olarak kullanıyor.

Leben Tarım Hayvancılık 

2012 yılında 1.000 baş kapasite ile hayvancılığa başlayan ve 6.500 baş toplam hayvan kapasitesine ulaşıyor. 

Dünya Gazetesi yazarlarından Vahap Munyar, Calinos Holding’in İstanbul’daki ofisine uğraıp, Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen ile yaptığı sohbette şu bilgilere yer veriyor: 

Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen, Vahap Munyar’a bir şirket dosyası uzatıyor, dosya Leben Tarım ve Hayvancılık İşletmeleri (Bor-Niğde)’ye ait. Munyar’ın dikkatini son iki sayfa dikkatini çekiyor:

Yıl 2008: Çöl toprağından

Yıl 2020: Bereketli topraklara

Fırat Gülgen, bir başka sayfadaki başlığı gösteriyor:

• 2009 yılında bitkisel üretim ile çölde başlayan yatırım.

Başlığın altındaki şu bilgiyi okuyor:

- 550 bin dekarlık çorak Emen Ovası içinde yer alan Leben Tarım ve Hayvancılık İşletmesinin kurulduğu 26 bin 400 dekar arazinin tamamı çöl vasfında ve tuzluluk oranı normal toprağın yaklaşık 11 katıydı.

Islah çalışmalarına işaret ederek;

- Toprak ıslahı için yaklaşık 40 kilometre drenaj kanalı açılarak, 7 bin dekar alanda, metrekareye 1.5 ton su uygulanarak ıslah amaçlı yıkama çalışması yapıldı.

12 bin dekar alanın sulamaya açıldığını belirterek;

- Tek başına 600 dekar alanda sulama yapabilen “pivot” sistemleri hayata geçirildi.

Tohum çalışmaları

Fırat Gülgen, Tesiste TÜBİTAK ve üniversiteler ile birlikte çöl toprağı koşullarında yetişebilecek dayanıklı tohum çalışmalarının halen sürdüğünü belirtiyor.

Hayvancılıkla ilgili adımlar

- Aralık 2012’de 1.000 baş kapasiteli ilk etap tesis hizmete girdi. 2013 Haziran ayında kapasite 3 bin 100 baş anaç, 6 bin 500 baş toplam hayvan kapasitesine ulaşıyor.

Üretim verileri:

- Tesiste şu an günde 82 bin litre süt, yıllık 600 ton et üretimi gerçekleşiyor.

2019’da organik tarım ve organik süt sığırcılığı sertifikası alınıyor.

Organik yem bitkisi, organik silajlık mısır ve yılda 6 milyon litre organik süt üretiliyor.

2015’te Leben Tarım ve Hayvancılık tesisinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere güneş santrali kuruluyor ve şu anda tesisin elektriği, kendi güneş santralinden karşılanıyor.

Ne kadar yatırım yapıldı

Fırat Gülgen ne kadar yatırım yapıldığı konusunda şu cevabı veriyor: “Benim asıl işim TV dizisi ihracatı. Dizi ihraç edip, ülkeme döviz getirdim. Dizi ihracatından kazandığım 40 milyon doları tarım ve hayvancılığa yatırdım”.

Munyar, Gülgen’e hedefini sorduğunda yanıtına umutsuzluğu yansıdı diyerek kullanılan ve sonunda ödenen kredilerin kendi özelinde yarattığı olumsuz havayı dağıtıp yatırım heyecanını toparlıyabilir mi diye düşünüyor. Fırat Gülgen’in hedefi ise, 15 bin başa ulaşmaktı. 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için