UKRAYNA, KUŞ GRİBİ İLE İLGİLİ KANATLI HAYVAN İHRACAT YASAĞIYLA SAVAŞIYOR

Geri Dön
UKRAYNA, KUŞ GRİBİ İLE İLGİLİ KANATLI HAYVAN İHRACAT YASAĞIYLA SAVAŞIYOR

Ukraynalı yetkililer, Ukraynada yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) salgını sonrasında, bölgede kanatlı eti ihracatına devam etmek için Avrupa Birliği ile görüşüyor. Hastalık Hindistana döndü ve Slovakyada iki yeni salgın da doğrulandı. Danimarka’da bir kümes hayvanı sürüsünde hafif bir kuş gribi tespit edildi. Sadece bir ülke, Slovakya, geçtiğimiz hafta boyunca resmi olarak yeni HPAI salgınları bildirdi.

Tarım bakanlığından Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne (OIE) ilişkin en son raporlara göre, H5N8 virüs varyantı iki yerde daha tespit edildi. Bunlar 9 Ocaktan bu yana ülkenin toplam salgınlarını oluşturuyor.

Yeni Slovak salgınlarından biri, Zilinanın kuzey bölgesinde, Polonya sınırına yakın bir sürüdeydi. Sürüdeki 10 kuştan dördü öldü ve geri kalanı yok edildi. Diğer salgın, Trencinin orta-batı bölgesinde bulunan Prievidzadaki bir hayvanat bahçesinde bulunan kuşlar arasındaydı. Ölen dokuz kuşun beşi ördek ailesinin üyeleri, diğer dördü kaşıkçı kuş diye bilinen türdü.

Son haftalardaki HPAI salgınlarını takiben, Macaristan tarım bakanlığı OIEye geçtiğimiz hafta boyunca yeni bir hastalık vakası olmadığını bildirdi.

Yeni Hint Salgını, Paniği Ateşledi

Hindistanın Odisha eyaletinde HPAInin teyit edildiği bildirildi. Virüs, bu hafta başında Odisha Tarım ve Teknoloji Üniversitesine ait bir tavuk çiftliğinde tespit edildiğinden, tavuk eti satışları yarı yarıya düştü.

Hızlı müdahale ekipleri, bir kilometre içinde bulunan tüm kümes hayvanlarını itlaf ediyor. Bir kanatlı üreticisine göre, tavuk eti iyice pişirildiği zaman, yemek güvenlidir. Ancak, insanlar panik yaparken fiyatların keskin bir şekilde düştüğünü söyledi.

New Indian Expresse göre, enfekte olmuş bölgeden yaklaşık 1.000 kümes hayvanı ve 4.000 yumurta yok edildi. Ekipler şimdi salgının başladığı merkezden 1 ile 10 kilometre alanındaki çiftliklerde ve pazarlarda durumu inceliyorlar. Kamuoyu bilinçlendirme kampanyası da devam ediyor.

 

Ukrayna, Kümes Hayvanları Ticareti Konusunda Avrupa Birliği ile Görüştü

Geçen hafta HPAInın Ukraynaya döndüğü bildirildi. Salgın, ülkenin kümes hayvanı üretim merkezlerinden biri olan Vinnitsada gerçekleşti.

Gıda Güvenliği ve Tüketicinin Korunması Hizmetine göre bu süreç; kümes hayvanı eti ürünlerini ve ısıl işlem görmemiş kümes hayvanı ürünlerini kapsar, ancak yumurta ve yumurta ürünlerini kapsamaz.

AB ile denklik değerlendirme misyonları hakkında yapılan birçok tartışmanın ardından ajans, AB’nin kararının “son derece beklenmedik” olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Servisi, ticaretin askıya alınmasını tersine çevirmek amacıyla ABnin Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürlüğü (DG SANTE) ile görüştüğünü bildirdi. Vinnitsada bildirilen HPAI salgını ile ilgili olarak bir bölgeselleşme ve imar sistemi önerdi. Ayrıca Servis, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için Ukraynada uygulanan biyogüvenlik önlemleri hakkında bilgi almıştır.

Servis, Kuş gribinin kontrolü ve ortadan kaldırılmasına yönelik Ukrayna önlemleri, AB üye ülkeleri tarafından uygulanan önlemlere eşdeğer olarak kabul edildi dedi.

Vinnitsa merkezli, önde gelen kanatlı eti üreticisi ve ihracatçısı olan Myronivsky Hliboproduct (MHP), faaliyetlerini normal olarak sürdürdüğünü ve kanatlı eti için alternatif pazarlar aradığını belirtti.

Firmanın kuş gribi için beklenmedik durum planını takiben, veterinerler de kendi üretim tesislerinde salgınları önlemek için mümkün olan tüm önlemleri almaktadır. Ayrıca hayvan sağlığı uzmanları, bölgedeki diğer kümes hayvanı üreticilerinin biyogüvenlik önlemlerini güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır.

 

 Dünya Sağlık Örgütü: Kuş Gribinden Kaynaklanan Halk Sağlığı Riski

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, insan-hayvan arayüzündeki şu anda bilinen grip virüslerinden kaynaklanan genel halk sağlığı riski değişmemiştir. Bu virüslerin insandan insana sürekli bulaşmasının düşük olduğunu söylüyor. WHO, hayvansal kaynaklı virüslerle, daha fazla insan enfeksiyonunun bekleneceği konusunda uyarmaktadır.

 

WHOya göre, ilk kuş gribi A (H5N1) dünya çapında 861 doğrulanmış hastalık vakası olmuştur. Bunlardan 455i enfeksiyondan öldü. En kötü etkilenenler 359 vaka ile Mısır, 200 ile Endonezya ve 127 ile Vietnam olmuştur.

Bu virüse bağlı en üst düzey vaka sayıları 2006 yılında 115 vaka ile (79 ölüm dahil) meydana gelmiştir. 2019da Nepalde sadece bir onaylanmış vaka vardı ve bir önceki yıl hiçbiri yoktu.

 

Hong Kong Sağlık Koruma Merkezine göre, influenza A (H7N9) virüsü için en son vaka, Nisan 2019daydı. 2013 yılının Mart ayındaki ilk salgından bu yana 1.568 onaylı insan vakası var. Aynı kaynak, 2014ten bu yana toplam 24 vakada kuş gribi A (H5N6) vakalarının tümü Çin’de meydana geldi.

Kaynak: Jackie Linden

 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için