PREBİYOTİK SEÇERKEN SORULACAK SORULAR

Geri Dön
PREBİYOTİK SEÇERKEN SORULACAK SORULAR

Kümes hayvanlarına Prebiyotik ve Probiyotik vermek ve bunların zamanını bilmek, onların sağlığını korumanın hayati bir parçasıdır.

Ohio State Üniversitesi Hayvan Bilimleri Bölümünde yardımcı doçent olan Lisa Bielke, 30 Ocakta Atlantadaki International Production & Processing Expoda (IPPE) antibiyotik içermeyen üretim çiftliklerinde Salmonella ve Campylobacterin kontrolü için, prebiyotik ve probiyotiklerin kullanımı hakkında konuştu.

Bielke, “Tüm sorunlarımızı çözecek herhangi bir prebiyotik ve probiyotik yok. Prebiyotiklerin ve probiyotiklerin neyi ele aldığını veya neyi çözmeye çalıştıkları incelememiz gerekiyor. Probiyotik seçimi de dahil olmak üzere, sürdürülebilir üretim araçlarını sağlamak amacıyla karlılığı artırırken sağlık ve refah şartları da araştırılmalıdır.”dedi.

Prebiyotik, konak mikroorganizmalar tarafından, seçici faydalar sağlayan bir substrattır. Sağlık etkileri, gastrointestinal sağlığın ötesine ulaşabilir ve sonuçlarının uygun kontrol gruplarına sahip çalışmalarla gösterilmesi gerekir. Etkileri, konakta kullanılan amaç için teyit edilmeli ve mikrobiyota buna aracılık etmelidir.

Prebiyotik Kullanmayı Düşünürseniz Şunları Sorun:

---Mikrobiyotayı nasıl etkiler?

---Mikrobiyota değişiklikleri Salmonella ve Campylobacteri nasıl etkiler?

---Patojenlerin azaltılması bu işlemlerle sürdürülebilir mi?

Probiyotik, yeterli miktarda uygulandığında konak üzerinde sağlığa fayda sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler, mikrobiyal dengesizlikleri azaltmayı ve denge halinde devam etmesini amaçlar.

Bielke, probiyotiklerin çalışma mekanizmalarının uzun bir liste olduğunu söyledi. İmmünolojik etkiler nadirdir, doğrudan antagonizma sık rastlanır. Kolonizasyon direncine benzer şekilde patojenlerin rekabet dışı tutulması sağlanır.

Civcivlerin bağırsaklarında çok fazla bakteri yoktur. Bağırsakta mikrobiyota kurulduktan sonra, Campylobacter ve Salmonellaya karşı da dirençli olurlar.

Gıda güvenliği için bir probiyotik seçerken, Bielke bu soruları sormanızı önerir:

---Yaşanan problem için, uygun bir probiyotik var mı?

---Bu probiyotiği bağırsağa iletebilir miyim?

---Çalışma mekanizması nedir?

---Üretim zincirinde probiyotiğin en etkili olduğu yer neresidir?

Kaynak: Jim Winter

 

 

 

 

 

 

 

Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için