GENÇ NESİLLER İÇİN KANATLI PAZARI TRENDLERİ

Geri Dön
GENÇ NESİLLER İÇİN KANATLI PAZARI TRENDLERİ

Tüketicilerin öncelikli tercih sebebini oluşturan fiyat, lezzet ve kolaylık gibi kümes hayvanları ürünlerinin zaten oldukça iyi olduğu alanlara, özellikle de genç nesil tarafından yeni satın alma faktörleri eklendi. Tüketiciler artık, besin bileşimi, içerik maddeleri ve sağlık ile ilgili beklentilerinde özgünlük istiyorlar.
Sürdürülebilirlik ise ikinci yeni satın alma faktörü oldu ve besleme veya gübre yönetimi, kullanılan ambalajın türü ve gıda atıklarının tüm yönlerini kapsayan kanatlı refahı, tarım uygulamalarıyla doğrudan ilişkilendiriliyor. Bu da değişen müşteri tabanına bağlı olarak satın alma faktörlerinin çoğunlukla değiştiğini gösteriyor. Tüketicilerin öncelikli tercih sebebini oluşturan fiyat, lezzet ve kolaylık gibi kümes hayvanları ürünlerinin zaten oldukça iyi olduğu alanlara, özellikle de genç nesil tarafından yeni satın alma faktörleri eklendi. Tüketiciler artık, besin bileşimi, içerik maddeleri ve sağlık ile ilgili beklentilerinde özgünlük istiyorlar. Sürdürülebilirlik ise ikinci yeni satın alma faktörü oldu ve besleme veya gübre yönetimi, kullanılan ambalajın türü ve gıda atıklarının tüm yönlerini kapsayan kanatlı refahı, tarım uygulamalarıyla doğrudan ilişkilendiriliyor. Bu da değişen müşteri tabanına bağlı olarak satın alma faktörlerinin çoğunlukla değiştiğini gösteriyor.
 Yeni dünya
KT Kearney Danışmanlık Şirketinin yaptığı araştırmaya göre Yeni Dünya’da, 1998- 2016 yılları arasında doğan Z Kuşağı’nın 2027 yılına kadar küresel nüfusun %28’ini temsil eden en büyük demografik segment olacağını belirledi. Milenyumları kombinlediğimizde ise (1981-97 doğumlu) iki kuşak dünya nüfusunun % 52’sini temsil edecek. Şimdi Z Kuşağı (Gen Z)’nın ilk ebeveynler olarak aile yetiştirdiklerini görüyor ve çocukları için en iyi yiyecekleri arıyoruz. Her neslin farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, dünya için iyi görünen markaları ve şirketlere Kombin Kuşaklar ve Gen Z, Baby Boomers (X’ten önce) veya Gen X’ten çok daha olumlu tepki gösterdi.
Kümes hayvanı sektörünün genç nesillere pazarlama yapması için öncelikle gramajla satılan markasız, dökme ürünlerden ziyade, çok sayıda markalı ürünler sunması ve değerli markalı ürünlere devam eden bir geçiş yapılması gerekir. Ancak bu, Gen Z tüketicilerini yakalamak için yapılması gerekenlerin sadece küçük bir kısmıdır.
Teknoloji merkezli
Gen Z birçok yönden diğer nesillerden farklıdır. Onlar gerçek dijital yerlilerdir - onlar için dünya internet olmadan asla var olmamıştır. Gen Z son derece teknoloji ve sosyal medya anlayışlı; sosyal medyayı farklı amaçlar ve farklı platformlar için kullanarak deneyimlerini sosyal medyada gönderim ve paylaşımlarla sunmayı severler. Bu yayınlar, ağlarındaki diğer insanları etkilemek için tasarlanmıştır, ancak Gen Z, akranlarından da etkilenebilir. Hepimizin bildiği gibi, Z Kuşağı, çoğu zaman aynı anda iki veya daha fazla bağlı cihazı yöneten gerçek çoklu görevlilerdir.
Bazıları, onları doğal bir evrim yoluyla, pazarlamacılar için en büyük zorluklardan birini - sekiz saniyelik filtreyi geliştirirken, onları bir dikkat yayılma problemi olarak tanımladılar. Dikkatlerini sekiz saniye içinde yakalamalıyız veya başarısız olmalıyız. Bu dikkat bir kez kazanıldığında, Gen Z son derece odaklanır ve ilgilendikleri konuyla, sebepleriyle ilgilenir. Etkileşim içinde oldukları işletmelerde ve markalarda özgünlük, kalite, bütünlük ve şeffaflık ararlar. Bu sırada dünyayı daha iyi hale getirmede yeni deneyimler ve roller için fırsatlar istemeye devam ediyorlar. Sosyal medyayı başkalarını etkilemenin temel aracı olarak kullanan yeni sosyal aktivistler olarak tanımlanabilirler.
Teklifinizi düzenleyin
Kanatlı hayvan sektörü, bu yeni Gen Z tüketicisine ulaşmak ve ilgisini çekmek için dijital pazarlamayı benimsemelidir. Gen Z tipik olarak iki ila üç cihaz üzerinden bağlanır veya aynı anda dört ila beş farklı sosyal platformla ilgilenir. Beklenen artış 2018’de 7 milyar olan (loT) rakamın 2015’te 21 milyarı aşması veya  kişi başına küresel ortalama üç (IoT) cihazı düşmesi öngörülüyor. İnternete bağlı şeylerin alet sayısının genişlemesi trend olacak. Gen Z’nin yaklaşık %80’i günlük olarak sosyal medya kullanıyor ve %25’i video yayınlıyor. Her biri belirli bir amaç için birkaç platform kullanıyorlar: Twitter, Reddit ve Facebook ile bilgi bulmak, Snapchat ile deneyimlerini paylaşmak veya başkalarının Instagram’da görmesi için kişisel imajlarını oluşturmak. Yaklaşık 3.2 milyar sosyal kullanıcı platformları - kabaca dünya nüfusunun % 42’si - sosyal medyada günde iki saatten biraz fazla zaman harcıyor. Hala sosyal medyanın gücünden emin değilseniz, bu son örneği ele alalım: Bu yıl, zihinsel sağlık bilincini artıran bir instagram kampanyasında, 50 milyon beğeni alan, yumurtadan hiçbir şey daha başarılı olamaz, kampanyası platformun şimdiye kadar gördüğü en yüksek beğeni rakamına ulaştı.
Bu, şirketinizin imajının başkaları tarafından şekillendirilebileceği sosyal medya aktivizminin gerçek gücünü gösterir - özellikle daha önce mevcut değilseniz. Gen Z’ye dijital pazarlamanın getirdiği zorluklar çoktur. Öncelikle, sosyal medyada bulunmalı ve “yaşadıkları yerde” Gen Z ile tanışmalıyız. Dikkatlerini çekmeli, ilgilerini çekmeli ve ilgi duymalıyız, ancak yaratıcılıklarından da faydalanabiliriz.
Gen Z, işletmelerimiz için içerik üretebilir ve bizim için sinyal yaratabilir. PC  tabanlı bir web sitesi artık yeterli değil; dijital pazarlama mobil bağlantıya dayanmalıdır. Özel yapım özelliklerin potansiyelini kullanarak bu platformlara ayrı ayrı davranmalıyız. Odak deneyimler üzerinde ve daha az ürün veya marka üzerinde olmalıdır. Son olarak, işletmenizin temel değerlerini, Gen Z’nin onları çok önemsemesiyle vurgulayın.
Etkileşim
Etkileşim bir evrimden çok bir devrim olarak, dijital pazarlama perakende modelini gerçekten değiştirdi. Dijital pazarlamadan önce, model doğrusaldı, sadece perakendeciler yalnızca tüketicilerle etkileşime girebiliyordu. Dijital teknolojilerin tam potansiyelini kullanarak, artık doğrudan tüketicilerle bağlantı kurma fırsatına sahibiz. Bu devrim, üreticilere ve işlemcilere büyük perakendecilerin ezici gücünü ortadan kaldırma fırsatı sunar. Dijital pazarlama herkes için bir kazan-kazandır. Kanatlı hayvan ve yumurta çiftçileri, işlemciler ve perakendeciler için hizmetlerin ve tasarrufların otomasyonu, kişiselleştirilme ve kişiselleştirilmiş pazarlama ile karakter verme, sürekli bağlantı ve etkileşim ile değer yaratma fırsatıdır.
Tüketicilere kendi zamanlarında ve ilgili bilgi sağlama şansı sundu. Tüketiciler için, dijital pazarlama kolaylık, sağlanan bilgilerin uygunluğu, istenen deneyimler, güçlendirme hissi ve ayrıca bazı finansal tasarruflar gibi faydalar sağlar. Bununla birlikte, dijital pazarlamanın sunacak çok şeyi olmasına rağmen, gıda sektörü şirketlerinin bilgi teknolojisi, telekomünikasyon ve bankacılık sektörlerinde dijital pazarlama açısından geride kaldı.
Anlatacak masallar
Gen Z’nin “iyi yapma” arzusu göz önüne alındığında kümes hayvanları sektörü ve şirketleri olumlu etkilerini iletmek için dijital pazarlamayı kullanmalı. Küresel olarak, Gen Z (ve bin yılların)’nin kırsal alanla bağlantısı gerçekten kesildi. Gen Z’nin çoğu büyük şehirlerde yaşıyor ve çiftlikleri onlara getirmenin yenilikçi yollarını bulmalıyız.
Genç nesiller çevreye ve gıda üretiminin sürdürülebilirliğine önem veriyor. Üretilen kilogram başına hayvansal protein oranı açısından en düşük sera gazı emisyonuna sahip Kanatlı hayvan sektörü; yumurta ve piliçlerle, gezegenimiz üzerinde en düşük etkiye sahip harika besleyici ürünler sunmak için mükemmel bir hikayeye sahiptir. Ambalaj malzemeleri açısından yaptığımız seçim, Gen Z tüketicisine çevreye olan gerçek bağlılığımız hakkında net mesajlar gönderiyor. Gen Z için, günümüzde anahtar kelimeler; geri dönüşüm, azaltma ve yeniden kullanımdır. Dijital pazarlama aynı zamanda genç nesli kanatlı hayvan sektörüne çekmemize yardımcı olacak ve sağlıklı hayvan proteinlerini en sürdürülebilir şekilde üretme konusunda kararlı olmaya devam edecektir.


Dergiyi Görmek İçin Tıkla
Haber ve dergilerin içeriklerini görebilmek için